М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Замки та печери Збруча

(Полонне - Сатанів - Гусятин - Сидорів - Скала-Подільська - Борщів - Печера "Вертеба" - Монастирок - Висічка - Кривче - Кришталева печера)

Дводенна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва в суботу орієнтовно о 7:00, повернення в неділю до 23:30.

Полонне – стародавнє місто, розташоване при впадінні річки Хоморця в Хомору. На його території збереглися залишки трьох фортець різних часів – XII, XVII та XVIII століть. Фортеця XVIII ст., побудована Любомирськими на кошти польського уряду, була на той час найбільшою польською земляною фортецею на Правобережній Україні.
Також ми дивимось костел Св.Анни (1607 р.), який зараз належить ордену францисканців.


Сатанів – в перекладі з латинської "нове місто". Назва латинського походження та археологічні знахідки дають підстави стверджувати, що місто засноване ще римлянами, але перша письмова згадка відноситься до 1404 р. Замок у Сатанові, побудований ще у XV ст. тодішніми власниками міста Одровонжам, був свого часу найзначнішим серед призбручанських замків. Крім замку збереглися старовинна міська брама (XV - XVI ст.), синагога 1514-1532 рр. Поблизу замку збереглася кругла вежа, споруджена ще в давньоруські часи.


Колись славне місто, а тепер селище міського типу, Гусятин відомий як батьківщина ватажка козацького повстання 1594-96 рр. Северина Наливайка (за іншої версією він народився в Сатанові).
Перша письмова згадка про Гусятин належить до 1431 р. Фортеця в Гусятині, збудована ще у XV ст., на жаль, не збереглася, але збереглися цікаві храми - парафіяльний костел з монастирем бернардинів (1610 р.), синагога в готико-мавританському стилі (поч. XVII ст.) (зараз тут краєзнавчий музей), та Онуфріївська церква (др. пол. XVII ст.) з виразними оборонними рисами.


Колись містечко, а зараз село, Сидорів відомий з XIV ст. Тут зберігся один з наймальовничіших подільських замків, що стоїть на високому пагорбі, який з трьох боків омиває невелика річка Суходіл, одна з приток Збруча. Видовжений в плані (при довжині в 178 м фортеця має лише 30 м в найширшому місці) замок дивовижним чином нагадує велетенський корабель, що розсікає своїм носом зелене море кукурудзяних полів та городів.
Є в Сидорові ще одна цікава споруда – костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії (1730-1741 рр.). Бароковий храм має в плані форму герба Калиновських, власників Сидорова та фундаторів храму. Саме завдяки плануванню сидорівський костел вважається архітектурним унікумом.
Ще один храм Сидорова – греко-католицька церква XIX ст.


Містечко Скала-Подільська над Збручем відоме з першої половини XIV ст. Тут знаходився оборонний дерев'яно-земляний замок, збудований на місці давньоруського городища. Відбудували замок у XIV ст. князі Коріатовичі. Замок багато разів руйнували і відбудовували. До нашого часу він зберігся лише частково. Крім замку, ми оглянемо костел XVIII ст. (Г. Логвин назвав його “останнім відлунням готики на Україні”) і греко-католицьку церкву XIX ст., поруч з якою б'є джерело. В місті збереглося багато старих будинків кінця XIX – початку XX ст.
В Скалі-Подільський також є старовинний парк, створений більш ніж 200 років тому.


Місто Борщів знаходиться на лівому березі річки Нічлава. Про історію міста детальніше ми можемо дізнатись у досить багатому, навіть як для великого міста, краєзнавчому музеї та в печері "Вертеба". З пам'яток архітектури у Борщеві збереглися костел (1763), мурована церква Успіння Пресвятої Богородиці (1886) та Народний Дім (1905-1908).


Борщівщина – один з найбільш “печерних” районів світу. Карстові печери Борщівського району оригінальні за будовою і різняться своєю морфологією.

Печеру "Вертеба" (від "вертеп" - печера, яруга) часто називають Наддністрянською Помпеєю. Знайшов її Адам Потоцький у 1823 р. під час полювання. Одразу біля її входу було знайдено величезну кількість керамічних виробів, які помилково віднесли до предметів римської культури. Насправді це було відкриття ще невідомої на той час Трипільської цивілізації, яке випередило її офіційне відкриття в селі Трипілля під Києвом Вікентієм Хвойкою у 1890-х рр. Зараз колекція трипільської культури з печери Вертеба зберігається у Краківському музеї. В печері, крім виробів трипільців, знайдено сліди перебування людини періодів палеоліту, неоліту і більш пізніх часів.
У 2004 р. в печері відкрито перший в Україні підземний археологічний музей.


У мальовничій долині між стрімкими скелястими схилами на лівому березі Серету, лежить невелике село Монастирок. Перша згадка про нього відноситься до 1600 р., коли тут був заснований чоловічий монастир, але відомо, що ще з 9 ст. у гроті-печері постійно проживали кілька монахів-пустельників, серед цих скель з незапам'ятних часів вершили язичницькі обряди давньо-слов'янські жреці-волхви. Свідком тому є велика кам'яна брила-жертовник на якій вирублено заглиблення у вигляді хреста. З пам'яток архітектури збереглася церква Воздвиження Чесного Хреста XVIII ст., келії XVI ст. та хресна дорога із 14 хрестів.


Замок в Висічці розташувався на високому узгір‘ї, недоступному з трьох боків, оточеному з заходу і з півдня потоком Драпака, що впадає в Нічлаву. Час побудови замку, ім'я його засновника і наступних власників невідомі. Відомо тільки, що в 1672 р. його захопили турки, а в 1675 р. тут із залогою перебував Ян Собеський. Замок поступово приходив у занепад, але у 1820 р. власниця села Марія Голейовська-Чарковська перетворила його на чудовий палац. Палац до наших днів не зберігся, лише башта та частина стін замку дійшли до нашого часу. В Висічці є ще дерев'яна Миколаївська церква 1763 р., та костел XVII - XVIII ст. Все це ми й оглянемо.


В Кривчому ми оглянемо залишки замку XVII ст. та костел XVIII ст. Поселення відоме з 1639 р., коли тут було збудовано замок тодішніми власниками Коптськими. До нинішнього часу збереглися дві вежі і мур між ними.
Але більш знамените Кривче не замком, а печерою Кришталева. Печера має загальну довжину лабіринтів 23 км, довжина екскурсійного маршруту 3 км. Під час екскурсії ви почуєте багато легенд про фантастичних мешканців цього дивовижного царства, зможете помилуватися його красою. Крім того, печера має лікувальні властивості для хворих бронхіальною астмою, бронхітом та гіпертонією. Особливість “Кришталевої” полягає в тому, що в ній спостерігається підвищена іонізація повітря й практично повна відсутність бактерій. У будь-яку пору року температура у печері +11 градусів.