М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Oборонні споруди Київщини
("Змійові вали" - оборонні споруди тисячоліть)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва орієнтовно о 8:00-9:00, повернення до 16:00.

Під час екскурсії ми оглянемо оборонні споруди, які протягом декількох тисячоліть зводилися навколо Києва.
Змійові вали — грандіозні земляні укріплення, залишки яких розкидані майже по всій лісостеповій та степовій території України та вражають своєю висотою. Загальна довжина валів складає біля 2000 км. За легендою, їх проорав Змій, який постіно нападав на жителів Подніпров'я, аж поки Кирило Кожум'яка не поборов його і не запряг до плуга. Земля вивернута з борозни, проораної Змієм, й утворила величезні насипи. Тому вали люди назвали Змійовими. Ці найдавніші на території України фортифікаційні споруди недостатньо вивчені. Більшість дослідників вважає, що високі насипи великої довжини були ефективними засобами захисту осілого населення лісостепу від легкої кінноти степових кочівників, зводячи нанівець головну перевагу останніх — швидкість просування та раптовість нападу. Це підтверджує конструкція валів та загальна їх спрямованість з півночі на південний схід. Аналогічну функцію виконувала всесвітньо відома Велика Китайська стіна, побудована для захисту держави від кочівників з півночі. Зараз непоказні земляні насипи, колись були потужним та складними укріпленням. Це були суцільні вали висотою 10-15 метрів, шириною основи до 20 метрів, на дерев’яному каркасі. Будівництво таких споруд вимагало величезної кількості людей та централізованого управління, тобто було можливим лише за умови існування держави на цих територіях. Тому в історичній науці довгий час вважалося, що ці укріплення були побудовані за часів Київської Русі. Є підстави стверджувати, що Змійові вали були споруджені набагато раніше племенами, які заселяли територію українського лісостепу та мали державну організацію.
За віки більша частина Змійових валів була розорана. Руйнування триває і в наш час.

Під час нашої екскурсії ми оглянемо фрагмент вала, що зберігся біля села Круглик неподалік від Києва. Вал є частиною Ходосівського городища скіфського часу.

Також ми побачимо оборонні споруди часів Другої світової війни. У 1928-1937 рр. споруджувався Київський укріп. район (КіУР), найпотужніший у лінії Сталіна. Довколо Києва було побудовано понад 200 залізобетонних вогневих точок.

Ми оглянемо ДОТи різноманітних конструкцій, командно-спостережний пункт, підземний лабіринт довжиною близько 100 м. Біля села Чапаївка є унікальна споруда – вхід до підземного тунелю під Дніпром. У 1936 р. почали копати тунель під Дніпром від Жуківки на Осокорки , та не добудували через початок війни. Саме його ми і побачимо.