М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Замки та фортеці Закарпаття

(Ужгород - Невицьке - Середнє - Мукачевe)

Дводенна екскурсія.

Це лише одна з екскурсій по Закарпаттю.

Їдемо поїздом і автобусом з зупинками та екскурсіями в історичних місцях.

В Ужгороді оглянемо місто та замок ХI – XIV ст. Середньовічний замок піднімається над містом на пагорбі вулканічного походження висотою до 30 м. у долині р. Уж і перекриває вихід з Ужанської долини.Як свідчать археологічні джерела, він споруджений на місці колишнього городища ранньозалізного віку та ранньосередньовічного слов’янського дерев’яного городища князя Лаборця. Вважається, що перший кам’яний замок був побудований після монголо-татарського нашестя в 1241 р. Від нього знайдено залишки оборонних мурів та елементи романського фриза. Новий угорський король Карл І Роберт у XIV ст. подарував комітат Унг та Невицький та Ужгородський замки аристократичному роду Другетів. Вони володіли замком до 1691 р. Численні перебудови замку відбулися в другій половині XVI та XVII cт. Нова перебудова за проектом французького інженера Лемера остаточно сформувала сучасний вигляд замку. Замок споруджений за принципами західно-європейських фортець. Головна споруда замку – трьохповерховий палац у стилі ренесанс з колонами , підвалами та внутрішніми подвір’ями, що має кутові вежі для оборони. У внутрішньому подвір’ї є колодязь глибиною 35 метрів.


Недалеко від Ужгорода знаходиться Невицький замок ХІ – ХІІІ ст. На території замку виявлено городище ранньозалізного віку, а під замком – могильник з чотирьох курганних насипів куштановської культури. Середньовічний замок являє собою комплекс оборонних споруд, вміло пристосованих до рельєфу місцевості, завдяки чому має асиметричну форму. Західна стіна, закріплена підпругами, обривається крутою скелею, зі сходу замок півколом огинає глибокий рів, а за ним здіймається фортечний мур з трьома вежами. У 1644 р. трансільванський воєвода Дьордь І Ракоці, заволодівши замком, зруйнував його. За австрійських часів замок реставрували, але згодом роботи припинились.


В Середньому ми оглянемо храми та живописні руїни замку ХІІ ст. Замок був розташований на рівнині, в оточенні двох оборонних ліній напівквадратного плану. Зовнішня лінія складалась з валу та дерев’яних укріплень, а внутрішня – з валів, ровів та муру з наріжними вежами. Посередині брукованого замкового двору піднімався донжон, стіни якого частково збереглися і до теперішнього часу. Тепер замок знаходиться у руїнах, але вважається однією з найстаріших оборонних споруд європейського середньовіччя.

Мукачеве – старовинне місто, розташоване на стику останніх відрогів вулканічних Карпат і Закарпатської низовини, по середній течії річки Латориці, по обох її берегах. Тут тісно переплілись долі багатьох народів Європи. Існує дві гіпотези походження назви міста. По одній з них поселення виникло поблизу замку, будівництво якого принесло багато “мук” і страждань простому люду. Друга теорія походження назви пов’язується з виробництвом муки, яке здійснювалось тут на водяному млині. В Х-ХІ ст. Мукачеве входило до складу Київської Русі, потім перейшло до угорських королів. Як вірний сторож міста та охоронець його спокою, на перехресті шляхів виникла Мукачівська фортеця, яку не раз зруйновували, а потім відроджували. З 1394 по 1414 р. замком та містом володіє подільський князь Федір Корятович. В цей період проводиться реконструкція замкових укріплень, будується Свято-Миколаївський монастир, який до середини XVII ст. був одним з осередків боротьби проти уніатства та католицизму. У 1445 р. місто отримало Магдебурзьке право, а 1526 р. було зруйноване австрійцями, але згодом відбудувалось. Перлиною міста, звичайно, є замок “Паланок” (XIV – XVI ст.). Він витримував осади не раз, але найбільшою була облога 1685-1688 р.р., коли обороною фортеці керувала вдова князя Ференца І Ракоці Ілона Зріні. В 70-ті роки XVIII ст. замок втрачає своє військове значення, а в 1789 р. був перетворений на в’язницю, а у 1939 році тут була радянська катівня. Тепер тут розташовано музей. Цікавим є і стара частина міста. Ми оглянемо Ратушу (1906 р.), кафедральний собор Почаївської ікони Божої Матері, римо-католицький собор, каплицю Св. Йосифата (XIV ст.), колишній палац сім’ї Ракоці “Білий дім” (XVII – XVIII ст.). Про цікаву історію міста та замку ви зможете дізнатись під час екскурсії.


Якщо залишиться час, у містечку Чинадійово оглянемо два об'єкти: замок XIV – XV ст. та видатну пам’ятку архітектури Закарпаття ХІХ ст. – замок австрійського графа Шенборна. Детально ознайомитись з цими об'єктами ви можете під час екскурсії Замки та храми Закарпаття.