М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Замки східної Волині

(Новоград-Волинський - Клевань - Олика - Пересопниця)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва - 7:00, повернення - 22:00.

Новоград-Волинський, розташований на крутих скелястих берегах річки Случ, вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1257 р. як Звягіль. З середини ХІV ст. місто перейшло під владу Литви, ним володіли князі Звягільські. У 1502 р. Звягіль було подаровано князю Костянтину Острозькому, який через п’ять років спорудив замок, згодом зруйнований . Залишки фортеці на мальовничому березі Случа ми оглянемо під час екскурсії. У 20-х рр. ХVІІІ ст. власниками міста стають Любомирські. Після приєднання у 1793 р. Правобережної України до Російської імперії царський уряд викупив у них Звягіль, маючи намір перетворити місто на центр новоствореної Волинської губернії, в зв’язку з чим перейменував його у Новоград-Волинський. Але з різних причин Новоград-Волинський так і не став губернським центром. В Новоград-Волинському 1871 р. народилася Леся Українка (Лариса Косач-Квітка). Родина Косачів прожила у цьому місті 8 років. Зберігся будинок, де вони мешкали (зараз тут діє літературно-меморіальний музей), біля нього встановлений пам’ятник геніальній поетесі.

Клевань, як стверджують історики, існувала вже в ХІІ ст. під назвою Коливань, але у письмових джерелах вперше зустрічається в 1458 р. як власність князя М. Чорторийського. Більше чотирьох століть поселення було родовою резиденцією Чорторийських. У 1475 р. князь Федір Чорторийський луцький староста розпочав будівництво замку на високому березі річки Стубли на місці давнього городища. Замок був оточений мурами та глибоким ровом, який при необхідності наповнювався водою з річки. По кутах утвореного майданчика були зведені дві муровані п’ятикутні вежі. Товщина цегляних стін в деяких місцях сягає 3,8 м! Досі вражає і чотириарковий, на високих пілонах міст через рів. Клеванський замок – один з найстаріших замків Волині, яскравий витвір волинської оборонної архітектури ХV – ХVІІІ ст., який незважаючи на численні перебудови відносно непогано зберігся до наших днів. Під час екскурсії ми оглянемо замок, Благовіщенський костел (1610-1630) – усипальницю князів Чорторийських – та церкву Різдва Богородиці (1777) з дзвіницею (1844).

Недалеко від селища знаходиться надзвичайне лісове диво - романтичний зелений грот над закинутою залізницею. Вишуканий живий лісовий коридор над колією місцеві поліщуки назвали "Туннель кохання" і вже створили легенди про цю місцевість.
Чаруючий зелений Клеванський тунель приваблює до себе не лише місцевих, але й романтичних мандрівників з усієї України та сусідніх країн. Маєте можливість і Ви побачити це природнє диво.


Олика, розташована біля злиття річок Путилівки та Осенища, вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1149 р. Змінивши багато власників, поселення у 1513 р. переходить до Яна Радзивіла і на 400 років стає вотчиною магнатів Радзивілів. Після 1793 р. місто починає занепадати. Збережені пам’ятки міста і досі нагадують про багату та цікаву історю цього міста. Замок в Олиці почав будувати Микола Радзилів у 1558 р. Це один з перших в Україні бастіонних замків, квадратний у плані з чотирма кутовими бастіонами, отчений з трьох боків ровом. Через рів був збудований міст до брами. Внутрішнє подвір’я замку по периметру оточене чотирма двоповерховими корпусами-палацами, через що Олицький замок часто називають українським Версалем. У ХVІІІ ст. замок втратив свої початкові функції і був перебудований Михаїлом Казиміром Радзивілом на резиденцію. Замок залишався власністю Радзивілів до 1939 р. Біля замку знаходиться Величний Троїцький костел (1635-1640), збудований за проектом відомих архітекторів Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна, пишно декорований скульптурами та різбленням у виконанні львівського скульптора Мельхіора Ампелі. Вважався найкрасивішим костелом Польщі, побудований у стилі барокко. На старому цвинтарі, серед магнатських могил знаходиться Петропавлівський костел (1540), який є найстарішим римо-католицьким храмом на Волині. В’їзд в Олику все ще охороняє прикрашена цегляними орнаментами Луцька брама – єдиний збережений фрагмент колись потужних міських укріплень.

Пересопниця вперше в літописних списках згадується під 1149 роком як одне з важливих міст Київської Русі. Лише в Київському та Галицько-Волинському літописах про неї згадують 18 разів. Пересопницьке князівство повністю було зруйноване монголами. З православним монастирем у Пересопниці пов'язана історія створення Пересопницького Євангелія. У 1561 році тут завершено переклад, переписування і оздоблення книги, створення якої фондувала волинська княгиня Анастасія Заславська. Це був перший відомий такий переклад Святого Письма з церковнословянської на тодішню письмову староукраїнську мову. Високу художню цінності має і художнє оформлення книги з чудовими зображеннями євангелістів та орнаментами. Нині Пересопницьке Євангеліє зберігається в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського. Саме на ньому складають присягу на вірність Україні її Президенти.
У травні 1989 року селі відкрито пам'ятний знак Пересопницькому Євангелію та культурно-археологічний комплекс «Пересопниця». А 29 серпня 2011 році у Пересопниці відбулося всеукраїнське святкування 450-річчя Пересопницького Євангелія.