М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Васильків - Мар'янівка
(Батьківщина І.Козловського)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва - 8:00, повернення – 16:00.

Під час цієї поїздки ми відвідаємо старовинне місто Васильків та батьківщину всесвітньо відомого оперного співака Івана Козловського - Мар'янівку.

Васильків розташований на крутих схилах річки Стугни, був заснований у 988 р. князем Володимиром Великим, як прикордонне місто для захисту південних рубежів Київської держави від степовиків. Спочатку місто називалося Василів - на честь християнського імені свого засновника. Васильків - батьківщина одного з засновників Києво-Печерського монастиря - Феодосія Печерського. Він народився близько 1009 році. З 1159 р. місто належало монастирю. У Василькові було сім православних храмів, з яких до наших часів дійшло лише три. Як і багато міст Київської Русі, Васильків був зруйнований татарами у 1240 р. Відроджуватись місто почало аж у 70-х роках ХVІ ст., коли Києво-Печерська лавра почала відновлювати свою вотчину. Були побудовані нові укріплення, замок. В 1586 р. місто отримало Магдебурзьке право. Під час Визвольної війни 1648-1654 рр. Васильків був сотенним містом Київського полку. А в 1797 р. Васильків стає центром повіту.
Але про колишній тісний зв'язок міста та Києво-Печерської Лаври свідчить визначна історико- архітектурна пам'ятка міста - собор преподобних Антонія і Феодосія, збудований будівничим Лаври Степаном Ковніром у 1755-1758 рр. Ковніру вдалося так органічно поєднати українське бароко з елементами класицизму, що його творіння своєю вишуканістю та ідеальними пропорціями по праву може бути віднесено до числа кращих храмів України.
Ще одна перлина зодчества у Василькові - Свято-Миколаївська церква споруджена 1792 року. Вона славиться своїм убранством і особливо - прекрасним різьбленим іконостасом. З нагоди 1000-ліття Василькова, коло церкви була відкрита капличка з цілющим джерелом.
Під час нашої екскурсії ми оглянемо фортецю ІХ -ХVІІІ ст., храми міста, пройдемося вулицями цього давнього міста.
Недалеко від Василькова є невелике село Мар’янівка, що розляглося на мальовничих берегах річечки Протока, яка впадає в Рось. Саме тут народився один з найвидатніших співаків ХХ ст. Іван Козловський (1900 - 1993). Обласканий і обсипаний почестями в Москві, він усе своє життя підтримував найтісніший духовний зв’язок зі своєю малою батьківщиною, ніколи не забував рідне село. Великий маестро всіляко опікувався і підтримував сільську музичну школу, постійно переказував гроші, надсилав музичні інструменти. На одному з чотирьох роялів, привезених у Мар’янівку, свого часу грав сам Сергій Рахманінов.
У селі зараз діє музей Козловського, який ми відвідаємо. Тут зберігається величезна кількість безцінних експонатів, переданих Мар’янівці самим співаком. Оглянемо також парк .