М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Трипільськими шляхами

(Трипілля - Витачів - Ржищів - Балико-Щучинка)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва - 8:00, повернення - 19:00.

Зовсім близько від Києва є місця з надзвичайною енергетикою. Недаремно тут здавна проживали люди.

Село Трипілля розташоване за 50 км від Києва вниз по Дніпру. Саме тут впадають в нього відразу три річки – Стугна, Красна і Бобриця, утворюючи три поля, від чого і утворилася назва поселення. Місто згадується з 10 ст., коли князь Володимир споруджує оборонні вали вздовж Стугни та засновує три міста – Треполь, Торч, Василів. В часи Київської Русі це була добре укріплена фортеця, оскільки місто було важливим південним рубежем на підступах до Києва. Тут, на високих горах правого берега Дніпра, існувала і ціла система сигнальних веж, на яких в разі наближення кочовиків по ланцюгу запалювався вогонь, попереджаючи Київ про небезпеку задовго до появи ворога біля міста. Одна з таких веж і знаходилася в Трипіллі - її вогонь було видно аж у Києві.

Фортеця тут була і за литовських, і за польських, і за козацьких часів. Більше 100 років Трипілля було прикордонним містом між Московською державою та Польщею. Фортецю ліквідують аж у 1811 році.

Але не військові події, в гущі яких постійно опинялося Трипілля, принесло йому всесвітню відомість, а відкриття тут в кінці 19 ст. невідомої на той час потужної землеробської культури. Культура ця існувала на теренах сучасних України, Молдови та Румунії у 5-3 тис. до н.е. За назвою поселення, де її відкрив археолог Вікентій Хвойка, вона і дістала назву трипільської. Пам’ятник ученому встановлено біля Музею трипільської культури, який ми відвідуємо під час екскурсії.

Подорож до Трипілля з повним правом можна вважати мандрівкою до джерел нашої культури. І дійсно, кожний, хто буває на цих Дніпровських кручах, відчуває тут подих вічності. Є в цих місцях якась надзвичайна енергетика. Недарма ж на одній з цих гір – Дівоч-горі – були знайдені сліди величезного святилища. Такі гори, які часто в народі називаються Лисими, ми не раз побачимо і по дорозі.


Недалеко від Трипілля вниз по Дніпру знаходиться наступна зупинка нашої подорожі Витачів. Сучасний Витачів – мальовниче село, а колись це був важливий торговий і військовий порт-фортеця на Дніпрі. Повідомлення про нього ми зустрічаємо ще в книзі візантійського імператора Костянтина Багрянородного “Про управління державою” – в ньому Витачів описується як місце, де руси збирають свої кораблі перед походом. Таким чином, Витачів був укріпленим портом вже за часів княгині Ольги. Важливу роль Витачів відігравав і в 10-11 ст., коли тут була заснована фортеця для контролю за однією з найважливіших переправ на Дніпрі – Зарубинським бродом.

Так само як і в Трипіллі, в Витачеві була сигнальна вежа. З нею пов’язана і одна з версій походження назви поселення: viti/vete в скандинавських мовах означає “сигнальний вогонь”.

Про фантастичні краєвиди Дніпра, які відкриваються в Витачівських круч говорить назва однієї з гір – Красуха. Враження у тих, хто тут побував хоч раз, залишаються назавжди – дивні відчуття, зачаровані місця. Невипадково місцем проведення своїх зібрань обрав літописну витачівську гору Городище провід Української Духовної Республіки, заснованої письменником-фантастом Олесем Бердником.


Вниз по Дніпру, там, де в нього впадає річка Леглич, розташований Ржищів - невелике місто з багатою історією. Він давно перетворився на своєрідну “столицю археологічних пошуків”. Під час екскурсії ми оглянемо археологічні розкопки та музеї міста.


Також ми відвідаємо село Балико-Щучинка. Поселення Балико засновано наприкінці 16 ст. На початку 17 ст. поряд з ним виникло село Чучинка, назва якого пішла від невеличкої річки Чучинки, що протікає через село. У 11-13 ст. на цьому місці існувало місто-фортеця Чучин. Як і Трипілля та Витачів, воно входило в оборонну систему міст, що захищали південні підступи до Києва. Згодом Чучинку почали називати Щучинкою. У 1921 р. села Балико і Щучинку об’єднали в одне – Балико-Щучинку.

Широковідомим стало це село в роки Великої Вітчизняної війни завдяки розташованим неподалік селам Великий Букрин і Малий Букрин, які були ареною військової операції під назвою “Букринський плацдарм”. Звідси восени 1943 р. військами Першого Українського фронту було здійснено невдалу спробу наступу з метою визволення України від гітлерівських окупантів. На території давньоруського городища 10-12 ст. споруджено меморіал на честь героїв Букринського плацдарму, який ми відвідаємо.


Можливий скорочений варіант екскурсії - "Трипілля - Витачів". Від’їзд з Києва - 8:00, повернення - 15:00.