М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Шацькi озера

(Дорогобуж - Піддубці - Жидичин - Голоби - Любомль - Шацьк - Світязь - Згорани - Луків- Штунь - Радехів - Колодяжне)

Дводенна автобусна екскурсія. Від'їзд з Києва у суботу орієнтовно о 7.00, повернення у неділю до 23.00.

Овіяною легендами перлиною, одним з найкрасивіших місць України є Шацькі озера. Цей каскад озер - Світязь, Пулемецьке, Лука і Люцимер - є найбільшою озерною групою Європи. Створений у 1983 році Шацький національний природний парк у 2002 році включено до списку біосферних заповідників Європи. І, безумовно, перлиною цього парку є озеро Світязь. Вода в ньому цілюча, бо містить срібло та гліцерин і настільки прозора, що у сонячну погоду можна бачити дно на глибину до 8 метрів.Дорогобуж - одне з найстаріших поселень на Рівненщині. Колишнє стольне місто однойменного удільного князівства. Згідно з літописами, першим володарем Дорогобужа був володимиро-волинський князь Давид Ігорович. У XII ст. Дорогобуж і сусідня Пересопниця стають удільними князівствоми. Князівство почергово переходило до князів Шумських, Дубровицьких, Пересопницьких та Острозьким. При К. Острозькому у XV ст. тут заснований монастир, який увійшов в історію завдяки створеному в ньому Дорогобузькому Євангелію (1580). Цікавою спорудою Дорогобужа є Успенська церква - пам'ятка архітектури XI - XVI ст. Біля храму у 1892 р. встановлено пам'ятник на честь 900-річчя єпископської кафедри на Волині.

В селі Піддубці ми оглянемо дев’ятиглаву Покровську церкву (1745) в інтер’єрі якої зберігся масляний живопис. Велична споруда колишнього монастиря вражає своїми розмірами і є найбільшою спорудою Волинської області.Вперше село Жидичин згадується в XIII ст. Іпатіївський літопис засвідчує, що галицько-волинський князь Данило 1227 р. їздив помолитись у Жидичинський монастир, біля якого вже було велике поселення Під час визвольної війни тут перебував повстанський загін на чолі з Колодкою. У 1662 р. під ім'ям ченця Гедеона тут жив син Богдана Хмельницького - Юрій. У 1723 р. замість дерев'яної побудовано муровану Миколаївську церкву, будинок єпископа, дзвіницю та приміщення семінарії, що ми і оглядаємо.

Селище Голоби вперше згадуються в середині XVI ст. На початку XVIII ст. село належало шляхтичам Єрузальським. При Юзефі Єрузальському у 1711-1728 рр. збудовано костел св. Михайла в стилі барокко. В другій половині XVIII ст. серед старовинного парку розмістився палац Вільгів, від якого залишився земляний наспи та двоповерховий будинок другої половини XIX ст. Залишками розкішного маєтку Вільгів є і кам'яна башта, яка була раніше в'їзною брамою до палацу. У 1783 р. в Голобах звели Георгіївську церкву, яка ідеальному стані і дотепер, також збереглися пам’ятники ХVІ-ХVІІ ст.Перша писемна згадка про Любомль належить до 1264 р.,
де в цей період було побудовано оборонний храм -
Георгіївську церкву (1264). Це було улюблене місто
князя Володимира Васильковими, з чим, вочевидь, і пов'язано
походження його назви («любиме місто» або«любе мені»).
У XIV ст. місто отримує магдебурзьке право.
У 1412 р. католицька громада побудувала Троїцькій костел,
біля якого 1640 р. зведено дзвіницю. У 1768 р. місто перейшло
до графа Браницького, який спорудив тут
двоповерховий палац, який добре зберігся.
Біля храму збереглися вали замку XI - XVI ст.
перетворені ще у XVIII ст. на парк.
Більше сторіччя стоїть дерев'яний храм св. Миколи.

Селище Шацьк в історичних джерелах вперше згадується під 1410 р. Окрасою поселення є церква Різдва Богородиці, яка побудована у 1838 р. Недалеко від міста знаходиться Шацький національний природний парк, який створений у 1983 р. і з 2002 р. увійшов до списку біосферних заповідників ЮНЕСКО. Перлиною парку є понад двадцять озер загальною площею до 70 кв.км. глибиною до 10 м. між ріками Західний Буг і Прип'ять. Це найбільша озерна група східної Європи. Озера виникли в Поліссі після відходу льодовика кілька мільйонів років тому.Село Світязь виникло на березі найбільшого серед Шацьких озер. Перша згадка про село належить до 1564 р. на той час у ньому налічувалось 28 дворів. У І846 р. тут створено монастир, збудовано Петропавлівську церкву. В наш час це курортне поселення на березі озера Світязь - найбільшого і найглибшого озера України з найпрозорішою водою. Озеро площею 27.5 кв.км має довжину 9,3 км. ширину 4.8 км. глибина місцями сягає 58 м. до нього не впадає жодна ріка. Це озеро ще називають українським Байкалом, яке має чудові береги для відпочинку, де створено відповідну інфраструктуру.Село Згорани славиться своїми чудовими пляжами та мальовничими краєвидами озера Велике Згоранське. Збереглась дерев'яна церква св. Дмиртія, збудована у 1764 р. як греко-католицька. В інтер'єрі збереглися малярство XVII - XVIII ст. і різьблення XVIII - XIX ст.

Селище Луків (Мацеїв) вперше згадується в історичних документах 1537 р. У 1595 р. в селі був побудований костел Ганни і Станіслава, з великою криптою під костелом, де поховані священики та меценати. У 1723 р. споруджено церкву Параскеви в стилі барокко. На початку XIX ст. на території земляних укріплень фортеці збудовано палац Мйончинських, навколо якого насаджено дендропарк площею 13 га. Поступово протягом ХVІІ – ХІХ ст. селище розбудовується, зростає в чисельності і перетворюється на містечко. Саме в цьому селищі збереглися всі пам’ятки старовинни.

Село Штунь засноване у XIII ст. Цінною пам'яткою села є бароккова церква Іоанна Богослова 1777 р. з дзвіницею-брамою. Сама будівля церкви є рідкісним поєднанням хрестовокупольної базилікової композиції. Фасад споруди прикрашає ефектний портал, а у багатій внутрішній декорації збереглися фрески XVIII ст. у формі медальйонів і олійний живопис кінця XIX ст.Село Радехів засноване у 1510 р. У 1690 р. холмський катедральний канонік Войцех Рошковські заклав тут монастир августинців, ліквідований у 1832 р. Після августинців у центрі села залишився барокковий костел святого Михайла (1710), що тепер став православною церквою. Збереглася і частина давнього костельного муру з масивною брамою.Колодяжне.У 1564 р. польський король Сигізмунд Август передав Ковельську волость князю А. М. Курбському в нагороду за перехід на його сторону у Лівонську війну. Вперше Колодяжне згадується в документальних джерелах 1583 р. Тоді у селі проживало близько 40 чоловік. В центрі села були два великі колодязі. їх вода славилася чудовими смаковими якостями. Один з них зберігся і досі. Мабуть, тому й поселення назвали Колодяжне. На початку XIX ст. Колодяжне належало феодалові Качковському. Згодом селом володіла церква, яка здавала його орендарям. Наприкінці XIX ст. один з синів Качковського продав маєток Петру Косачу, який оселився тут із родиною. Саме в Колодяжному проминуло дитинство і юність Лариси Петрівни Косач, видатної поетеси Лесі Українки. Чимало років прожила тут і її мати, відома письменниця Олена Пчілка. Тому у буднику Косачів з 1949 р. відкрито музей Лесі Українки, пізніше створено Літературно-меморіальний комплекс у складі відреставрованого «сірого» будинку батьків та «білого» Лесиного будиночку. А біля села ростуть два дуби-велетні віком більше 500 років.Якщо дозволить час, можна скупатись в озерах.