М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Сучасні перлини Київщини

(Васильків – Ковалівка – Мазепинці – Пищики – Шамраївка – Буки – Сквира)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва орієнтовно о 8:00, повернення до 20:00.

Васильків розташований на крутих схилах річки Стугни, був заснований у 988 р. князем Володимиром Великим, як прикордонне місто для захисту південних рубежів Київської держави від степовиків. Спочатку місто називалося Василів - на честь християнського імені свого засновника. Васильків - батьківщина одного з засновників Києво-Печерського монастиря - Феодосія Печерського. Він народився близько 1009 році. З 1159 р. місто належало монастирю. У Василькові було сім православних храмів, з яких до наших часів дійшло лише три. Як і багато міст Київської Русі, Васильків був зруйнований татарами у 1240 р. Відроджуватись місто почало аж у 70-х роках ХVІ ст., коли Києво-Печерська лавра почала відновлювати свою вотчину. Були побудовані нові укріплення, замок. В 1586 р. місто отримало Магдебурзьке право. Під час Визвольної війни 1648-1654 рр. Васильків був сотенним містом Київського полку. А в 1797 р. Васильків стає центром повіту.
Але про колишній тісний зв'язок міста та Києво-Печерської Лаври свідчить визначна історико- архітектурна пам'ятка міста - собор преподобних Антонія і Феодосія, збудований будівничим Лаври Степаном Ковніром у 1755-1758 рр. Ковніру вдалося так органічно поєднати українське бароко з елементами класицизму, що його творіння своєю вишуканістю та ідеальними пропорціями по праву може бути віднесено до числа кращих храмів України.
Ще одна перлина зодчества у Василькові - Свято-Миколаївська церква споруджена 1792 року. Вона славиться своїм убранством і особливо - прекрасним різьбленим іконостасом. З нагоди 1000-ліття Василькова, коло церкви була відкрита капличка з цілющим джерелом.
Під час нашої екскурсії ми оглянемо фортецю ІХ -ХVІІІ ст., храми міста, пройдемося вулицями цього давнього міста.


Село Ковалівка засноване в ХVІ ст., але розквіт села приходиться на часи незалежності України. Адже саме тут агрофірма «Світанок» впорядковує центральну частину села, будує гімназію, готель, клуб, храм Різдва Пресвятої Богородиці, створює квітковий годинник «Вічності», парк та штучні стави.Мазепинці є родовим селом гетьмана І. Мазепи. Село відоме ще з ХVІ ст. Саме в цьому селі знаходився маєток родини Мазепів, в якому народився Іван Мазепа. Старовинне село неодноразово руйнувалося і відбудовувалось, але зберігало свою назву. В 30-х рр., на жаль, знищено храм, який був побудований ще Мазепою. В наш час в селі зведено пам'ятник І. Мазепі (1992) та храм (2008), тут же створюється музей.


У селі Пищики, Сквирського району,оглянемо церкву Трьох Святителів (2005), споруджену на місці дерев’яної церкви (1651), яку було перевезено до Переяслав - Хмельницького.

Село Шамраївка відоме ще з ХVІІ ст. Розвиток села пов’язаний з будівництвом в ХІХ ст. цукрового заводу. В 1843 р. на кошти графині А. Браницької споруджується церква святителя Триміфунського чудотворця в стилі класицизму, яка досі залишається окрасою села.

Село Буки розташоване на мальовничих берегах річки Роставиця, однієї з приток річки Рось, де на поверхню виходять великі кам’яні глиби, що створюють неповторний ландшафт. Невипадково, саме тут, в 1622 р. виникає поселення Буки. До нашого часу дійшов водяний млин 1848 р. Вагому роль у розвитку села відіграв місцевий підприємець І. М. Суслов, який побудував в Буках красивий храм св. Євгенія, парк та інші споруди, а також утримує своїм коштом дитячий будинок.


Місто Сквира відоме з 1390-го р., є районним центром Київщини. З ХVІ ст. місто отримує магдебурзьке право, що сприяло активному розвитку ремесла та торгівлі. Тому, тут виникають дві громади – єврейська і польська. Пам’ятки, на жаль, збереглися лише з ХІХ ст. Саме в ХІХ ст. місто стає повітовим центром. Тут працювало два цегельні заводи, чотири тютюнові фабрики, друкарня, існували єврейські школи та чоловіча гімназія. Саме в Сквирі народився відомий письменник Ісаак Бабель. В роки Першої Світової війни єврейська громада починає масово переселятися до США, і за 40 км від Нью-Йорка виникає містечко Нью-Сквира, чисельність якого становила близько 6 тисяч. І до нинішнього часу, між цими населеними пунктами існують тісні зв’язки. Саме в цьому місті розпочинав свій трудовий шлях Максим Рильський, працював професор історії К.В. Болсуновський. Цікавими спорудами міста є будинок повітового земства, будинки пошти, казначейства, чоловічої гімназії, повітового дворянського зібрання, палаци місцевої знаті, а також багато інших споруд ХІХ ст.