М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Пушкін в Кам'янці

(Кагарлик - Кам'янка - Корсунь-Шевченківський)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва - 8:00, повернення - 21:00.


В Кагарлику оглянемо парк.
Кагарлицький парк - пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення (від 1972). Площа 35,5 га. Заснований у 1808 р. Трощинським за зразками європейських ландшафних парків. Старі дерева залишили неушкодженими, зокрема дуби колишнього пралісу уздовж р. Росава. Водночас проклали алеї (Круту, Головну, Доброти), викопали ставок з острівцем, до якого допливали на паромі. За задумом власника, парк мав нагадувати Землю в мініатюрі. Було збудовано палац (1811), 2-поверх. флігель, господарські приміщення, при в’їзді – Головна брама з кованого заліза у стилі бароко, розміщено 32 античні скульптури. У 1851 р. парк відвідав М. Гоголь. Після 1865 садиба належала багатьом господарям, зокрема родинам М’ясникових, Черткових, Толстих. До нашого часу зберігся штучний ставок з острівцем, ротонда, Великий і Малий мости, відновлено огорожу всієї території. Встановлено пам’ятні знаки на честь засновника парку, на місці давньоруського городища Торчеськ ХІ ст., Гол. брами. Дендрофлора К. п. налічує близько 100 видів дерев та кущів: ясен, робінія, гіркокаштан звичайні, клени гостролистий і польовий, тополя біла. Збереглися дерева ялини, модрини європейських, сосен чорної, звичайної, Веймутової, псевдотсуги, софори японської, каркаса західного віком близько 150 р. На території парку є ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуб Гоголя».

Кам'янка як поселення відома з початку ХVІІ ст. Її виникнення пов'язується з втечами селян з Поділля, Київщини та інших регіонів України, які, рятуючись від соціального та національно-релігійного гніту, селилися на кам'янистих берегах Тясмину. Від цього, напевне, й походить назва населеного пункту. Перша письмова згадка про Кам'янку датується 1649 роком як про уже існуюче поселення - слободу.В першій половині ХVІІ ст. жителі Кам'янки беруть участь у селянсько-козацьких повстаннях під проводом Павла Бута (Павлюка), Дмитра Гуні, Тараса Федоровича (Трясила). У складі військ Богдана Хмельницького кам'янські селяни і козаки брали участь у битвах під Жовтими Водами, Корсунем, інших бойових діях Визвольної війни. В часи козаччини Кам'янка входила до складу Чигиринського полку. За Прутським договором 1711 року Кам'янка підпала під владу Польщі і за існуючим тоді адміністративним поділом була центром Кам'янського ключа, який входив до Черкаського староства і належав князю Любомирському. Після другого поділу Польщі (1793) Кам'янка знову перейшла до складу Російської імперії і стала власністю Л. Д. Давидова, від якого перейшла у власність до його сина, відставного полковника В. Л. Давидова, який з 1820 року проживає в Кам'янці, гуртуючи навколо себе прогресивну інтелігенцію. З 1823 року він разом з С. Г. Волконським очолює Кам'янську управу Південного товариства декабристів. Восени 1823 року тут відбулася нарада Південного товариства, в якій взяли участь П. І. Пестель, С. І. Муравйов-Апостол, М. П. Бестужев-Рюмін та інші відомі декабристи. Відтоді містечко на Тясмині стає важливим центром декабристського руху. Кам'янку відвідує багато діячів декабристського руху в Україні, які на своїх нарадах обговорюють питання організації повстання та участь у ньому військових частин, що дислокувалися в Україні. Після невдалої спроби повстання в Петербурзі та арешту членів Кам'янської управи вона в січні 1826 року припинила своє існування. Окрема сторінка історії Кам'янки ХІХ ст. - перебування тут О. С. Пушкіна і П. І. Чайковського. Мальовнича природа цього куточка України надихала на творчість цих видатних представників російської культури. Пушкін двічі побував у Кам'янці в 1820 - 1822 рр. і написав тут кілька поетичних творів, що відносяться до шедеврів світової лірики. Впродовж 1855 - 1878 рр. майже кожного року до Кам'янки в гості до своєї сестри Олександри, яка була дружиною Л. В. Давидова, приїжджав П. І. Чайковський. Саме тут вперше прозвучала музика його опери "Євгеній Онєгін", створено багато інших творів. Оглянемо пам’ятку садово-паркового мистецтва - парк Декабристів, пам'ятки природи місцевого значення - скелю Пушкіна, урочище Тростянка та Тясминський каньйон, Свято-Миколаївську церкву та інші пам’ятки міста. У 1995 році на базі Кам'янського літературно-меморіального музею О. С. Пушкіна і П. І Чайковського та комплексу пам'яток історії, культури і природи на площі майже 75 га створено Кам'янський державний історико-культурний заповідник.


Відвідаємо також Корсунь-Шевченківський - старовинне і дуже мальовниче місто на березі Росі, засноване у 1032 р. Ярославом Мудрим як фортеця. Під час екскурсії ми оглянемо залишки укріплень руських часів, cадибу Лопухіних-Демидових 18 ст., що знаходиться на мальовничому острові, краєзнавчий музей, діорами Корсунської та Корсунь-Шевченківської битв, бойову техніку та парк, закладений на замовлення князя Станіслава Понятовського у 1782 р., який і досі чарує відвідувачів.