М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Палаци та парки Поділля

(Іванів - Гущинці - Браїлів - Чернятин)

Одноденна автобусна екскурсія Вінничиною. Від’їзд з Києва - 7:30, повернення - 23:00.


До 1946 р. Іванів носив назву Янів. Вперше Янів згадується при описі Вінницького замку у 1552р. як городня Янівська. На той час землі ці належали пану Оксакову. Наприкінці XVII століття Янів опинився в руках Холоневських, які володіли містом до революції. Визначною подією в житті та розвитку міста було проведення вузькоколійної залізничної дороги через графські землі.
Із старовини тут залишились: замок, палац ХVІІІ ст., костел, парк.
Замок збудовано власником Янова Гневош Стрижевський у 1596 р. Постійно напади кримських татар змусили збудувати досить великий оборонний комплекс, за поширеною на той час бастіонною формою. Замок зведено на рівнині, оточено валами та ровами. Двір піднімався на 7 м над навколишньою територією. У першій половині ХVІІІ ст. Янівський замок був вже занедбаний і не придатний для реставрації. Точної дати зведення нового палацу невідомо. Ймовірно, будівництво до 1781 р. закінчувала дружина Адама - Соломія. Будівля збереглася, зараз у ній школа-інтернат.
Костел Непорочного зачаття Діви Марії та монастир Бернардинців було зведено на кошти Соломії Холоневської у 1780 р. Колись інтер’єр костьолу нагадував інтер’єр однієї з бокових каплиць Базиліки св. Петра у Римі. В 1991 р. храм було переосвячено.
Гущинці - село, що за ревізіями Вінницького замку належало Горностаям. Дослідники вважають , що село Гущинці є одним з найдавніших сіл цього регіону. Дійсно, в 1468 р. його отримав за державну службу житомирський намісник Скіпор в пожиттєве володіння. Дочка намісника - Марія Семенівна Скіпорівна внесла це село, як посаг в дім чоловіка Остафія Горностая Романовича. Сім'я Горностаїв була досить знана при великокнязівському дворі. Гущинці, згідно люстрації 1545 р., належало до привілейованих володінь. Тут ми оглянемо палац ХІХ ст.
Браїлів- селище що виникло на підвищенні, де річка Брага впадає в річку Рів, звідси й назва -Браїлів. У 1440 р. тут був побудований замок, але від нього залишились тільки підземні ходи. На початку ХVІІ ст. Браїлів стає власністю брацлавського воєводи Якуба Потоцького. 1740 р. Потоцьким на Замчищі було закладено костел і монастир тринітаріїв, нині Санкстуарій Ісуса Назаретського. Освячення собору Святої Трійці відбулося у 1783 р., в наш час це головна споруда Браїлівського жіночого монастиря. У 1860 р. було збудовано палац та парк, який 1868 р. придбав Карл фон Мекк. У палаці з 1991 р. діє музей Чайковського та фон Мекка.

Наприкінці XVII ст. на крутому правому березі річки оселився козак Черняк , звідси і пішла назва населеного пункту - Чернятин. Через століття місцевість переходить до польських магнатів Вітославських, які будують тут палац і закладають парк. У 1814 р. парк реконструював Д.Міклер. Від в'їздних воріт веде каштанова алея. Oкрасою парку є також дубова алея та каскад ставків з острівцем Кохання на одному з них. В 1830 р. до старого ренесанского корпусу палацу був прибудованих корпус у стилі неоготики зі скульптурами левів на парадних сходах. У 1865 р. палац придбала Марія Львова, а зараз тут розташований коледж Вінницького аграрного університету.