М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Садиби та парки Полтавщини

(Тaшань - Добраничівка - Березова Рудка)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва орієнтовно о 8:00, повернення до 21:00.


Перша наша зупинка – село Ташань Київської області, яке довгий час входило до складу Полтавської губернії. Садибу у Ташані заснував у 1775 р. граф Петро Олександрович Румянцев-Задунайський (1725-1796) - президент Другої малоросійської колегії та генерал-губернатор Малоросії,що активно та успішно проводив політику ліквідації автономії України. Через конфлікт з Г.О.Потьомкіним з 1789 р. оселився в Ташані. Палац у Ташані був зруйнований в часи владарювання тут його сина - Сергія Петровича. Потім Ташань дісталась Миколі Павловичу Голіцину – онуку Сергія Петровича, який вірогідно заклав ландшафтний парк та збудував новий палац. Палац нагадував середньовічний замок з вежами, мав 96 кімнат, домову церкву та театр. У 1870 р. садиба площею понад 100 га перейшла до князя Олександра Михайловича Горчакова, дипломата, що обіймав вищі державні посади Російської імперії. Його молодший син став останнім володарем Ташані. У 1920 році палац та службові приміщення були зруйновані. Зі споруд лишився тільки «червоний будиночок» - сторожка. А чудовий парк й досі залишається чарівним куточком природи та цікавою пам'яткою історії. Також ми оглянемо мальовничі залишки городища Х-ХІ ст.
Зовсім недалеко від Ташані знаходиться Добраничівка, де ми відвідаємо археологічний музей "Добраничівська стоянка", єдиний музей в Україні, який розповідає про палеолітичну стоянку первісних людей.
У Березовій Рудці ми оглянемо садибу Закревських, яким належало село з 17527 р. На початку ХІХ ст. було побудовано двоповерховий палац, два одноповерхових флігелі та закладений парк на основі лісу.
У Закревських в 1840-х р.р. тут неодноразово відвідував Тарас Шевченко, який був небайдужий до Ганни Закревської – дружини власника Березової Рудки Платона Закревського. З 1929 р. в будівлях садиби розміщується Березоворудський технікум Полтавської державної аграрної академії. Ми оглянемо Березоворудський народний історико-краєзнавчий музей та музейну кімнату поета-пісняра Дмитра Омеляновича Луценка (1921-1989), яка розміщена у флігелі палацу. Ще одна цікава пам'ятка села, пов'язана з родиною Закревських - родинний склеп у вигляді єгипетської піраміди. Він з’явився в Березовій Рудці у 1899 році на замовлення Гната Платоновича Закревського, як каплиця над сімейною усипальницею. Гнат Закревський був послом Росії в Єгипті і став шанувальником єгипетської культури. Таких пірамід в Європі всього три, дві з них знаходяться на Полтавщині, а третя в Римі.