М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Перлини Буковини

(Старий Остропіль-Жванець-Зіньків-Чернівці–Лужани-Дубівці-Зеленів-Чортория-Вашківці-Банилів- Вижниця – Вижинка-Сторожинець-Герца та Банченський Свято-Вознесенський монастир –Кельминці- Новодністровська ГЕС - Непоротівський печерний Свято-Миколаївський чоловічий монастир "Галиць" - Вербовець - Котюжани)

Триденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва орієнтовно о 7:00, повернення до 23:00.
Проживання в комфортабельному готелі в Чернівцях.

Перший пункт нашої подорожі - Cтарий Остропіль. У колишньому містечку, нині селі, збереглася рідкісна церква-ротонда в стилі класицизму - церква Преображення Господня (1840)

Далі наш шлях пролягає до Жванця. Розташоване на високому березі Дністра на переправі, навпроти могутньої Хотинської фортеці, поселення мало важливе стратегічне значення. Будівництво перших мурованих укріплень датують початком І тис. н.е. Замок в Жванці неодноразово перебудовувався та укріплювався. Найбільших змін зазнав Жванецький замок наприкінці ХVІ - на поч. ХVІІ ст., коли його власником став Валентій-Олександр Калиновський, кам'янецький староста і генерал Подільських земель. Калиновський модернізував замок з орієнтацією на новітні досягнення військового мистецтва. Від могутньої колись фортеці до нашого часу збереглася північна частина з руїнами трьох башт. Біля однієї з них можна побачити один з бункерів Кам’янець-Подільського укріпрайону 1930-х рр. Також в Жванці ми оглянемо церкву Непорочного Зачаття (колишній вірмено-католицький костел). Це залишок Вірменської фортеці – локального укріплення поблизу Жванецького замку.Село Зіньків колись було досить знаним містом. Перші згадки про поселення зустрічаються в 1404 р., коли король Ягайло надав Зіньків з околицями та Сатанів Петрові Шафранцеві. Містечко змінило декількох власників. В середині XV ст. тут будується замок, від якого до наших днів залишилась тільки одна з веж. В 1774 р. дочка тодішнього власника Зіньківа Адама Чорторийського вийшла заміж за князя Людвіга Віртемберзького і дістала місто в посаг. Від тих часів зберігся панський маєток, Троїцький костел (1450 - 1750), триверха дерев'яна Михайлівська церка (1769) у подільському стилі.Cтолиця Буковини,"маленький Відень", одне з наймальовничіших міст України - це про Чернівці.
Перша згадка про місто зустрічається у 1407 р. В XVI ст. Чернівці у складі Молдавського князівства підпадають під владу турецького султана, а у 1775 р. Турція передає Буковину Австрії. Розквіт Чернівців почався у 1849 р. В 1918 - 1940 рр. Чернівці входять до складу Румунії, а з 1940 р. - до складу СРСР. В Чернівцях збереглося багато пам'яток старовини. Ми оглянемо Митрополичу резиденцію (ХІХ ст.), Миколаївську (1607) та Успенську (1735) церкви, монастир Різдва Богородиці (1767), пройдемо старими вуличками міста. Після святкування 600-літнього ювілею Чернівці стали ще прекраснішими.

Село Лужани відоме з XIV ст. і саме тут зберігся оборонний храм, найстаріший на Буковині. В цьому храмі можна оглянути розписи XIV-XVI ст. Крім того, в селі збереглася садиба XIX ст. та чудовий парк.Село Дубівці славиться своїми старинними будівлями: храмом XVIII ст., костелом XIX ст. та садибою.В селі Зеленів зберігся храм кінця XIX ст., побудований в українському стилі.Село Чортория – досить відоме село, тому що тут народився відомий кіноактор Іван Миколайчук, який знімався в багатьох кінофільмах. Тут, в садибі, де він народився, знаходиться музей. Там же оглядаємо садибу ХІХ ст. з чудовим палацом та старовинним храмом, побудованим у буковинському стилі.Перша письмова згадка про Вашківці була датована 1431 роком. З 1433 по 1775 р. Вашківці перебували у складі Молдовської держави, а з 1775 року входили до Австро-Угорщини. У 1808 році Вашківці дісталися барону Петріно, на початку XIX ст. стають центром судової округи, а з 1903 року — містом, центром новоутвореного Вашківецького повіту. 27 листопада 1918 року місто, як і вся Буковина, перейшло під владу Румунії, а 28 червня 1940 року зайняте радянськими військами і ввійшло до складу СРСР. З 1991 р. увійшло у складі України. Оглянемо храм ХІХ ст.
Відвідаємо також Аннину гору, що є давнім об'єктом християнського паломництва. У 1993 році тут засновано жіночий монастир Святої Праведної Анни. Побудовано собор Святої Анни з нижнім храмом Святих Великомучеників Маковеїв, келії, житлові корпуси, господарські приміщення, є цілюче джерело.В селі Банилів зберігся храм 1893 р.

Наступний пункт нашої подорожі - місто Вижниця. Коли виникла Вижниця, докладно невідомо. За однією з версій місто вперше згадується в літописах як городок на Черемоші під 1158 роком. За іншими даними, перша згадка про місто міститься у молдовському літописі за 1501 рік. Протягом сторіч Вижниця не раз змінювала своїх володарів: турки, Молдавська князівство, Австро-Угорщина. З 1940 р. у складі СРСР, з 1991 у складі України.
Це місто славиться як центр народних промислів.
До нашого часу дійшли будівлі ХІХ ст., садиби та храми цього чудового міста - міста в якому починали свою артистичну діяльність Назарій Яремчук, Софія Ротару та легендарний ансамбль «Смерічка».

Село Виженка - це гірське село, де збереглися храми, побудовані в українському стилі та пам’ятник ліквідації кріпацтва, поставлений місцевими жителями.У с.м.т. Берегомет оглянемо типовий храм ХІХ ст.

Місто Сторожинець - цікаве містечко європейського типу, де збереглися будівлі ХІХ ст., храми різних конфесій та унікальний дендропарк і садиба, які ми оглядаємо.

Маленьке містечко Герца – цікаве старовинними будівлями, в 6 км від якого розташований Банченський монастир.В 20-ти км на схід від Чернівців, біля села Молниця знаходиться православний чоловічий Свято-Вознесенський монастир "Банчени". На пагорбі, де розташована обитель, є джерело, з якого пили воду люди з сусіднього села. З часом люди стали помічати, що видужують. Саме тому було вирішено на цьому місті збудувати монастир. Будівництво почалося у 1994 р., а у травні 1998 року монастир був освячений Митрополитом Київським і всієї України Володимиром. Крім храмів і скита, на території обителі розбитий ландшафтний парк. Монастир активно займається благочинністю - при ньому функціонує сирітський притулок.

Жіночий скит монастиря, щойно відкритий в 2014 році, також дивує своєю неповторною красою.Місто Новоселиця – типовий райцентр Буковини, звідки вийшли Софія Ротару, Ауріка Ротару, Микола Мозговий та Алла Кудлай. Тут зберігся храм ХІХ ст.С.м.т. Кельминці – районний центр Чернівецької обл., де зберігся старовинний храм.Розташоване на березі р.Дністер, на стику трьох західних областей України: Хмельницької, Вінницької, Чернівецької місто Новодністровськ дуже молоде, а історія його виникнення тісно пов’язана з Дністровською ГЕС. 06.04.1973 р. Міністром енергетики був підписаний наказ про створення дирекції Дністровського гідровузла, який і став початком народження міста енергетиків. Рішенням Чернівецької обласної Ради депутатів в лютому 1975 року новоствореному населеному пункту було надано назву Новодністровськ. Основу економіки міста складають енергетична та будівельна галузі.
Щодо Дністровської ГЕС, то останній, шостий, агрегат Дністровської ГЕС під промислове навантаження поставлено 12.12.1983 р. До складу споруд гідровузла входять:
• будівля ГЕС; • водозливна гребля; • берегові кам'яно-земляні греблі; • автомобільна магістраль.
Сумарна встановлена потужність станції - 702 МВт (6х117 МВт). Середньорічне виробництво - 865 млн кВт • год, при максимальному напорі 54,5 метрів.
У результаті спорудження ГЕС було утворено Дністровське водосховище.Хутір Галиця cела Непоротово розташований на березі Дністра. Дивна за своєю красою місцевість, древній прикордонний пост Галицько-Волинського князівства. У глибоку давнину, під впливом природних стихій, у тутешній вапняковій породі утворилося безліч гротів. В одному з них приблизно за тисячоліття до Різдва Христового існував язичницький жертовник. А в епоху, коли ці землі входили до складу Київської Русі, і русичі вже прийняли християнство, в гротах оселилися ченці. Непоротівський печерний Свято-Миколаївський чоловічий монастир "Галиць", на думку археологів, заснований в середині XII століття монахами, що поселилися в печерах на околиці великого давньоруського поселення, яке, починаючи звідси, простяглось більш ніж на 1 км у східному напрямку. Обживаючи нову обитель, ченці піддавали гроти архітектурній обробці та доповнювали печерний комплекс штучними скельними приміщеннями. Тепер тут налічується більше 20 різних за походженням пустот. Документально відомо, що монастир існував до 1800 року. На початку ХIХ століття турки його повністю зруйнували. Неодноразово обитель приходила в занепад і знову відроджувалася. Коли ченці покидали монастир, храм перетворювався в парафіяльний. На початку 50-х років ХХ сторіччя був приписаний до Свято-Іоанно-Богословського Хрещатицького монастиря, але з 1957 року був закритий владою і покинутий. У березні 1999 року було прийнято рішення відродити Непоротівський печерний монастир "Галиць".У селі Вербовець добре збереглися церков та костел ХІХ ст. .Якщо залишиться час, заїдемо в Котюжани, де збереглися садиба С.Ценіної, пейзажний парк, церква св. Миколая та дзвінниця (1710 р.).Вартість подорожі включає проїзд комфортабельним автобусом, проживання в готелі Чернівців, екскурсійний супровiд.
У вартість не входить харчування, вхідні квитки в музеї.