М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Палаци Потоцьких

(Брацлав - Тульчин - Томанівка)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва орієнтовно о 7:30, повернення до 23:00.

Брацлав - місто на річці Південний Буг. Вперше згадується в літописі під 1362р. В другій половині XIV століття належав Литві. В 1594р. в місті відбулося повстання проти польсько-литовських урядовців. Повстанці здобули замок, проголосили себе вільними і створили загони для оборони. За участю загонів С.Наливайка повстанці розгромили польські війська, що намагалися заволодіти містом. Лише наступного 1595р. поляки ціною великих зусиль розправились з повсталими. За Люблінською унією 1569р. Брацлав відійшов до Польщі. Визволений 1648р. військами Б.Хмельницького, 1657р. за Андрусівським перемир'ям знову відійшов до Польщі. Жителі міста брали участь у гайдамацькому русі, Коліївщині 1768р. Після приєднання Правобережжя до Росії у 1793р., Брацлав став центром намісництва. До нашого часу збереглися лише Миколаївська церква (1817-1837) і два особняки (кін. ХІХ ст.)

Тульчин - це райцентр Вінницької області. Містечко невелике, але багате історією. У письмових джерелах місто вперше згадується в 1607 р. як польська фортеця Нестервар Брацлавського воєводства. У другій половині XVIII століття Тульчин належав польським магнатам Потоцьким. До наших днів зберігся палац Станіслава Фелікса Потоцького побудований за проектом французького архітектора Лакруа. Палац по праву вважається кращим зразком класицизму в Україні. Парк, створений навколо палацового ансамблю англійським садівником Міллером, був засаджений не тільки місцевою рослинністю, але і екзотичними деревами і чагарниками, мав систему ставків і каналів. Алеї були прикрашені альтанками, фонтанами і скульптурою. На той час парк складав конкуренцію уманському парку. За часів Потоцького були побудовані Домініканський монастир (сьогодні Собор Різдва Христового), православна Успенська церква, перебудований кладовищенський костьол на костьол святого Станіслава, малий палац Потоцьких. Саме в малому палаці в 1796-1797 рр. жив видатний полководець A.B. Суворов, адже в Тульчині знаходилася його штаб-квартира. Тут великий полководець написав відому роботу «Наука перемагати». В Тульчин до друзів-декабристів приїжджали російський поет О.С. Пушкін, польський поет Юліуш Словацький, поет-декабрист А.П. Баратинський. Зберігся і будинок, в якому збиралися декабристи, тепер тут розташувався краєзнавчий музей. В Тульчині Пестель був заарештований, після чого фактично і почався розгром Південного товариства декабристів.

Село Томанівка відоме з ХVІ ст. Саме в цьому селі у ХVІІІ ст. перебував Михайло Васильович Суворов, який любив тут відпочивати і деякий час проживав. До нашого часу зберігся будинок Суворова (ХVІІІ ст.), де створено один з кращих народних музеїв України.