М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Остер - Морівськ - Лебедівка - Любеч

(Край святого Антонія Печерського)

Одноденна автобусна екскурсія. Від'їзд з Києва орієнтовно о 9.00, повернення до 20.00.

Подорож південною Чернігівщиною на батьківщину Антонія Печерського.Остер, розташований на лівому березі річки Десни при впадінні в неї річки Остра - одне з найдавніших міст Придніпров'я. Місто вперше згадується під 1098 р., коли Володимир Мономах заснував Городець "на Вістрі". Це була одна з фортець, що захищали Київську Русь від половців. Володимиро-суздальський князь Юрій Долгорукий провів в Острі свої дитячі роки. Тому в літописах Городець іноді називають "гюргевим городком". Заснувавши Москву, Юрій Долгорукий не залишив претензій і на княжіння у Києві, тому перетворив Остер на свою опорну фортецю - були поновлені укріплення міста, збудована мурована церква у 1120-1152 рр. До наших часів вціліла вівтарна частина цієї церкви, так звана Юр’єва божниця. Її фрески подібні до фресок Софії Київської. Це єдина пам’ятка такого роду, збудована не в значних центрах Київської Русі, а в її провінції. До наших часів збереглися і вали та рови городища, яке ми також оглянемо.
На початку ХІV ст. ближче до Десни виросло нове поселення, яке дістало назву Остер. Місто стало значним торговим та військовим центром. У 1538 p. воєвода А.Гаштольд побудував на місці старого Городця замок, а у 1571 p. на лівому березі Десни поряд з Остром споруджено новий замок для контролю судноплавства по Десні. У 1648-1654 рр. Остер став сотенним містечком Переяславського, а з 1667 р. — Київського полку. В 1678 p. коштом київського полковника Костянтина Солонини в Острі було побудованоцеркву Воскресіння Христового. Ця церква згоріла під час пожежі 1876 p., а нова кам'яна, яку ми оглянемо під час екскурсії містом, була збудована в 1845 р. коштом купця Цилюрика. В будинку генерала В.К.Солонини згідно його власного заповіту зараз розміщений Краєзнавчий музей, який ми також відвідаємо. А ще оглянемо пам'ятники міста, будинки ХІХ ст., побуваємо на могилі Спеселя- поета Чувашії . Не залишать вас байдужими і чудові краєвиди Остерщини.У Морівську оглянемо дерев'яну церкву св. Миколая.

По дорозі оглядаємо село Лебедівку, де знаходиться храм початку ХІХ ст.
Варті уваги і цікава місцевість та красиві краєвиди старовинного селаЛюбеч - літописне місто на Чернігівщині, вперше згадано в “Повісті минулих літ” під 882 р. Тут у 1097 р. відбувся знаменитий Любецький з'їзд, на якому руські князі ухвалили припинити усобиці, що послаблювали державу.
В 1997 р. на території старовинного городища-фортеці встановлено пам'ятник на честь 1000-ліття Любецького з'їзду.

Саме в Любечі народився і почав свою сподвижницьку діяльність Антоній Печерський, який заснував печерні монастирі в Любечі, Києві та Чернігові. Ще в юності він вирив на околиці міста печеру, яку багaто років використовували монахи. На щастя, печера добре збереглася до нашого часу.

Ми також оглянемо храм початку ХІХ ст., залишки садиби родини Полуботків-Милорадовичів та парк.
Всім, хто відвідує Любеч, надовго запам'ятовуються чудові краєвиди Дніпровських заплав.