М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Новгород-Сіверський край

(Стольне - Синявка - Городище - Новгород-Сіверський - Жукля)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва орієнтовно о 7:00, повернення до 23:00.

Сіверці одне з племінних об'єднань східних слов'ян, що згадуються ще Нестором-літописцем в "Повісті времяних літ". Вони проживали в басейні річок Десни та Сейму в VІ-ХІІ ст., і від них край отримав назву Сіверщина. Буремна і славна історія цих земель заслуговує на пильну нашу увагу до пам'яток, що збереглись і про неї (історію) нам свідчать.

Старовинне село Стольне колись було сотенним містечком. В 1740 р. воно стає власністю Андрія Безбородька. Оглянемо Андріївську церкву, яка побудована в 1782 р. за проектом архітектора Джакомо Кваренгі князем І.А.Безбородьком. Андріївська церква стала усипальницею родини Безбородьків, а згодом і Мусіних-Пушкіних. На жаль, садиба Мусіна-Пушкіна до нашого часу не дійшла, а парк зберігся частково.


В селі Синявка оглянемо дерев'яну Покровську церкву збудовану у 1706 р. Це рідкісний приклад козацької дерев’яної споруди початку ХVІІІ ст., що збереглася майже без перебудов.


В сусідньому селі Городище oглянемо Михайлівську церкву збудовану в XIX ст. та дерев'яну Миколаївську церкву збудовану у 1722 р. В 1888 р. її перебудували, розширили за рахунок прирубів з півдня, півночі та заходу. Незважаючи на перебудову та достатньо сумний нинішній стан, ця церква вражає своєю гармонійністю і є однією з малочисельних споруд Лівобережної України, типових для ХVІІ – ХVІІІ ст., що вціліли до нашого часу.


Головна мета нашої подорожі - літописний Новгород-Сіверський, що вже відсвяткував своє 1000-ліття. Місто в ХІ-ХІІІ ст. було столицею Сіверського князівства. Звідси дружини князя Ігоря святославовичав 1185 р. вирушили в свій трагічний похід. Все тут овіяне легендами і дихає історією. Оглянемо мальовничий пагорб, де був дитинець княжих часів, спалений татаро-монголами в 1239р. Ми ознайомимось із Державним Новгород-Сіверським архітектурно-історичним заповідником, до складу якого входить музей «Слова о полку Ігоревім». Спасо-Преображенський монастир , заснований в ХІ ст., впродовж віків пережив всі злети і лихоліття Новгород-Сіверського. Зараз це чудово відреставрований діючий монастир. Основні споруди монастиря це будівлі ХVІІ ст. , а також перебудовані мури і вежі ХVІст. Головний Спасо-Преображенський собор побудований за проектом петербурзького архітектора Дж. Кваренгі в кінці ХVІІІ ст. Кошти на будівництво собору виділила Катерина ІІ, яка в 1787 р. відвідала місто. В зв’язку з цим приїздом в місті збудували тріумфальну арку. Збереглись в Новгород-Сіверському і інші цікаві пам’ятки архітектури - дерев’яна Миколаївська церква 1760 р. і мурована Успенська церква 1671 р., торгові ряди і склади кінця ХVІІІ ст., чоловіча та жіноча гімназії, а також житлова забудова ХІХ ст. з непорушеним плануванням центру. На наш погляд, своєрідною пам’яткою своєї епохи є і водонапірна вежа, на якій збереглися викладені мозаїкою портрети Леніна і Сталіна.


Справжньою перлиною старовинного села Жукля є Покровська церква побудована у 1911-1914 р.р. коштом власника Жуклі Комстадіуса замість старої дерев'яної церкви, що згоріла. В архітектурі храму вдало переплетені український та російський модерн початку ХХ ст. з псевдоросійським стилем. Оглянемо також цікаву дерев’яну садибу ХІХ ст., яка згодом стала земською школою, будівлю церковно-приходської школи.Якщо буде бажання детальніше ознайомитись з Сіверщиною, то Ви можете поїхати у дводення подорож Княжими містами