М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Ніжин - Крути- Заньки

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва о 7:30-8:00, повернення о 19:00.


Ніжин - районний центр Чернігівської області розташований на берегах річки Остер, одне із стародавніх міст України. Ніжин - одне з небагатьох міст Лівобережної України, яке всупереч руйнівним вітрам часу, зберегло своє унікальне історичне обличчя, дивовижним чином поєднавши затишок провінційного міста з багатою культурною спадщиною. У вересні 1993 р. ніжинці відмітили 1000-літній ювілей рідного міста.
В літописах воно згадується і як Нежатин, Уненіж. В 1625 р. Ніжин отримує Магдебурзьке право, розвивається як торговий центр. Надзвичайно популярними стають Ніжинські ярмарки.

З кінця ХVІІ ст. Ніжин стає полковим містом. Ніжинський полк нараховував близько 10 тисяч козаків.Загальна або "Чорна" (з участю "черні" - козацької голоти) рада українського та запорозького козацтва в червні 1663 р. відбулася в Ніжині. В ній вазяли участь понад 40 тис. козаків з усієї України. Під час обрання гетьмана були масові збройні сутички між прихильниками претендентів, внаслідок яких перемогу здобув Іван Брюховецький - прибічник Москви.
Тоді загинули два інших претенденти на гетьманську булаву - Василь Золотаренко та Яким Сомко.

В 1696 р. вони створили грецька громада створила братство. Діяв навіть грецький магістрат, будівля якого збереглась до нашого часу.

Найдавнішими архітектурними пам’ятками XVII - XVIII ст. є Миколаївський собор (1658-1668), Благовіщенський собор (1702-1716) та ансамбль грецьких храмів – Михайлівська, Всіхсвятська та Троїцька церкви. А ще є Покровська церква (1757-1765), унікальний двоярусний храм Іоанна Богослова (1752), Преображенська церква (1757), Введенський та Благовіщенський монастирі XVIII - XIX ст.

Ніжин пишається єдиним в Україні майже повністю збереженим комплексом будівель поштової станції 18 ст. Зараз тут діє Музей пошти.

На початку 19 ст. в місті відкривається знаменитий Ніжинський ліцей. Його випускниками були видатні українські письменники, громадські діячі і вчені.

Про багату на події та славетні імена історію Ніжина розповідають матеріали Ніжинського краєзнавчого музею.

Під час екскурсії ми також оглянемо відкритий у 1995 р. меморіал «Пам’яті героїв Крут» на місці бою студентського куреня з більшовицькими військами 29 січня 1918 р.
Ми оглянемо Курган та меморіал-експозицію музею.


В селі Заньки Ніжинського повіту Чернігівської губернії 1854 р. народилась видатна українська актриса.
Своє театральне прізвище взяла на честь рідного села і відома як Марія Костянтинівна Заньковецька, перша народна артистка республіки (1922 р.).
Оглянемо цікавий Меморіальний музей та пам’ятник Марії Заньковецькій.