М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
НЕПОВТОРНЕ ЗАКАРПАТТЯ

(Виноградів- Королеве - Чинадійове – Довге – Хуст – Долина нарцисів - Мукачеве - Середнє -
Ужгород - Невицький замок - Готичні храми Закарпаття (Сокирниця, Крайнікове, Данилове) – Тячів – Центр Європи – Рахів – Яремче)

П'ятиденна автобусна екскурсія. Виїзд з Києва орієнтовно о 7.00, повернення до 23.00
Ночівля в комфортабельному готелі м. Хуст.


Дорогою на Закарпаття оглянемо старовинний замок в м. Броди, заснований в першій половині ХVІІ ст. і збудований за проектом архітектора Боплана.


У Виноградові (до 1946 р. Севлюш) на Чорній Горі в X - XI знаходилось слов'янське городище. Після татарської навали тут в 1241 р. будується кам'яний замок королем Бейлою IV, який у 1321 р. було зруйновано. Новий замок у 1450 р. перетворюють на францисканський монастир. В історичній літературі зустрічаються дві назви Виноградівського замку - Угочанський і Канко. Ми оглянемо місто з його храмами та давніми вуличками, монастир францисканців XIV - XIX ст., палац баронів Перені XVII ст., дзвінницю Вознесенського костелу XIV ст.
У Королево ми оглянемо руїни замку Нялаб XIV ст. оборонного характеру з мурами та вежами. У 1405 р. він переходить до родини Перені. У 1672 р. замок було зруйновано і його вже не відбудовували.

У мальовничому урочищі Берегвар знаходиться невелике містечко Чинадійово.Тут ми оглянемо два об’єкти :
- замок-резиденцію баронів Перені XIV – XV ст., що має у плані асиметричну конфігурацію, видовжений прямокутник з двома односторонніми рівновеликими виступами на його кінцях. З другого боку основного прямокутника кути закінчуються гранованою і круглою вежею. В XIV – XVII ст. у Мукачево-Чинадіївській домнії замок мав оборонну функцію. З плином часу він перебудовувався, але це мало змінило його первісний вигляд.
- видатну пам’ятку архітектури Закарпаття ХІХ ст. – замок австрійського графа Лотара Шенборна . Він одержав ці землі у довічне користування за придушення національно-визвольного руху 1703-1711 р.р. За наказом графа кріпаки збудували спочатку дерев’яний замок. У 1890 р. на його місці був споруджений новий кам’яний замок-палац. Спроектований кращими майстрами з Європи, він вражає гармонійністю, з якою вписується в оточуючий ландшафт. Доповнював цей архітектурний ансамбль чудовий парк з рідкісними породами дерев, який, на жаль, зберігся погано.
У селі Довгому ми оглянемо замок-фортецю XIV – XVII ст. над річкою Боржава. Цей замок дуже добре зберігся, тому що ще в ХІХ ст. тут існувала лікарня. Крім того, в селі заслуговують на увагу костел ХVІІІ ст., православний храм ХІХ ст., та багато інших цікавих споруд. Особливо красиво виглядає пам’ятник Куруцам – учасникам повстання ХVІІІ ст. Навколо села мальовничі краєвиди карпатських гір.


У наступному пункті нашої подорожі - Хусті ми оглянемо місто з його храмами,
що належать до різних конфесій та замок XI – XVI ст., що височить над містом.
Перші згадки про оборонну споруду відносяться до 1090 р. і повторюються в 1191 р.
Ця будівля, розташована з північного двору верхнього замку. В 1241 р. замок захоплено і зруйновано Батиєм.
Після 1320 р. замок стає власністю угорської корони.
З 1511 р. власником замку був Угочанський наджупан Габор Перені, потім замком володіють трансильванські князі.
Вибух порохового складу спричинив значні руйнування і у 1749 р. замок втратив стратегічне значення.
Пожежі 1766 та 1798 року остаточно руйнують замок, але навіть у такому вигляду він цікавий для огляду.
Серед Хустсько-Солотвинської долини знаходиться одна з перлин Закарпаття - знаменита "Долина нарцисів". Ця невеличка ділянка в заплаві річки Хустець є унікальним ботанічним об'єктом Карпатського біосферного заповідника, в якому охороняється один з останніх в Європі рівнинних осередків нарцису вузьколистого. Цей вид був поширений у високогір'ях, а рівнинна популяція утворилась внаслідок витіснення сюди нарцису льодовиком, що наступав з гір. З часом льодовик відступив, нарцис знову зайняв своє місце у високогір'ї, проте його частина збереглася до наших днів у вигляді реліктової популяції. Нарцисові поляни займають 170 га заповідника. У пеоріод масового цвітіння "Долина" вкривається суцільним білим килимом квітучих нарцисів помилуватись яким приїжджають звідусіль.

Мукачеве – старовинне місто, розташоване на стику останніх відрогів вулканічних Карпат і Закарпатської низовини по обох її берегах річки Латориці. Походження назви пов’язуються з виробництвом муки, яке здійснювалось тут на водяному млині. В Х-ХІ ст. Мукачеве входило до складу Київської Русі, потім перейшло до угорських королів. Як вірний сторож міста та охоронець його спокою, на перехресті шляхів виникла Мукачівська фортеця. З 1394 по 1414 р. замком та містом володів подільський князь Федір Коріатович. В цей період будується Свято-Миколаївський монастир, який до середини XVII ст. був одним з осередків боротьби проти уніатства та католицизму. Перлиною міста, звичайно, є замок “Паланок” (XIV – XVI ст.). Він витримував осади не раз, але найбільшою була облога 1685-1688 р.р., коли обороною фортеці керувала вдова князя Ференца І Ракоці Ілона Зріні. В 70-ті роки XVIII ст. замок втрачає своє військове значення, а в 1789 р. був перетворений на в’язницю. Тепер тут розташовано музей. Цікавим є і стара частина міста. Ми оглянемо Ратушу (1906 р.), кафедральний собор Почаївської ікони Божої Матері, римо-католицький собор, каплицю Св. Йосифата (XIV ст.), колишній палац сім’ї Ракоці “Білий дім” (XVII – XVIII ст.).Село Середнє знаходиться на пів-дорозі між містами Мукачеве і Ужгород. Тут ми оглянемо храми та живописні руїни замку тамплієрів
ХІІ ст.
Замок був розташований на рівнині, в оточенні двох оборонних ліній напівквадратного плану. Зовнішня лінія складалась з валу та дерев’яних укріплень, а внутрішня – з валів, ровів та муру з наріжними вежами. Посередині брукованого замкового двору піднімався донжон, стіни якого частково збереглися і до теперішнього часу. Замок вважається однією з найстаріших оборонних споруд європейського середньовіччя.

Ужгород - давньослов’янське поселення VI- VIIIст. Окрасою міста є замок ХI – XIV ст. Середньовічний замок піднімається над містом на пагорбі вулканічного походження висотою до 30 м. у долині р. Уж і перекриває вихід з Ужанської долини. Як свідчать археологічні джерела, він споруджений на місці колишнього городища ранньозалізного віку та ранньосередньовічного слов’янського дерев’яного городища князя Лаборця. У XI ст. замок переходить під владу Угорського королівства і стає потужною фортецею , яку 1086 р. не зміг захопити половецький хан Кутеск. 1322р. угорський король Карл Роберт подарував замок своїм союзника – франко – італійським графам Другетам. Вони перенесли з Невицького до замку центр Ужанського комітету й володіли ним до 1691 р. У XVI ст.. Ужгород набуває важливого значення в боротьбі між Туреччиною, Трансільванським князівством і Габсбургами. Для реконструкції замку були запрошені італійські військові інженери, які впроваджують новітні досягнення фортифікації. Навколо палацу починають зводити нові могутні мури й п’ять бастіонів з гарматами. Північно – західний мур переходив у стрімкий схил скелі. ЇЇ захищав бастіон у формі кіля. 1685 р. Ужгород захопила Австрія. Новим власником міста став міністр внутрішніх справ Міклош Берчені. Граф Берчені з дружиною Чакі перетворили замок на центр культурного та політичного життя Угорщини кінця XVII початку XVIII ст. Замок вражав гостей великою колекцією картин,акварелей,гравюр,величезною бібліотекою,придворним ансамблем і театром. У XVIII ст.. замок реконструює французький інженер Лемер. У внутрішньому подвір’ї замку є колодязь глибиною 35 метрів.
Крім того ми оглядаємо: Краєзнавчий музей,Етнографічний музей, Хрестовоздвиженський кафедральний собор(1644), Резиденцію єпископа(1644), Церкву – Ротонду св. Анни(XII - XIII), Миколаївську церкву(XV) та погуляємо містом.


У 12 км від Ужгорода на вершині скелі вулканічного походження на висоті 125 м над річкою Уж лежать залишки Невицького замку ХІ – ХІІІ ст., які свідчать про славну минувшину. На території замку виявлено городище ранньозалізного віку, а під замком – могильник з чотирьох курганних насипів куштановської культури. Уперше згадується 1274 р. як королівський замок. У 1311 – 1317 рр. був оплотом повстання руської знаті проти угорського короля Карла Роберта. Захопивши фортецю, Карл Роберт передає її у володіння графам Друґетам. Вони зміцнили й розширили замок і зробили його центром своїх володінь на Ужанщині. Він складався із трьох ліній оборони –зовнішнього валу, рову, внутрішнього валу із фортечною стіною і чотирма вежами. У центрі| замку височить донжон, увінчаний шатровим покриттям з оглядовим майданчиком. Звідси відкривається чудовий вигляд на гори і греблю на р. Уж. 1644 р. Трансільванський князь Дьєрд II Ракоці захопив і зруйнував замок. Біля замку зберігся парк Вагнера (1879).

Дерев’яні готичні храми – унікальні.
Із чотирьох таких храмів, що залишились на Україні, ми оглянемо три:
- Михайлівську церкву (1668 р.) в с. Крайнікове;
- Миколаївську церкву (1779 р.) в с. Данилове;
- Миколаївську церкву (XVII ст.) в с. Сокирниця.


У Тячеві ми оглянемо готичний реформатський костел
оборонного характеру ХІІІ - XVIII ст.
з триярусною дзвінницею - найстарішу пам'ятку міста.По дорозі в Рахів біля с. Ділове оглянемо стелу, яка вказує на географічний центр Європи. Тут перетинаються лінії між Лісостепом та Уралом, Босфором та Землею Франца Йосифа.
Районний центр Рахів розташований у північно-східній частині Закарпатської області
у гірській котловині на висоті 430 м. над рівнем моря.
У Рахові найбільший перепад висот між найнижчою (400 м.) і найвищою (900 м.) вулицями.
За офіційними даними місто засноване в 1447 р.
Завдяки вдалому географічному розташуванню, унікальній природі та самобутній гуцульській культурі
Рахів є справжнім туристичним центром.


Дорогою оглядово оглядово подивимось розташоване у мальовничій долині річки Прут місто Яремче. Не можна проминути і не зупинитись, щоб помилуватись фантастичними краєвидами Яблунецького перевалу і відвідати місцевий сувенірний базар. Перевал - це ще одна туристична перлина Карпат.


Вартість подорожі включає проїзд комфортабельним автобусом, проживання в готелі Хуста, екскурсійний супровод.
У вартість не входить харчування, вхідні квитки в музеї.