М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Маловідомі замки Тернопільщини

(Чуднів – Городище – Ізяслав – Старий Збараж - Долина – Буданів – Язловець – Кошилівці - Червоноград – Чернелиця – Городенка - Хрещатик – Заліщики - Товсте – Ягільниця – Чортків - Бучач – Золотий Потік – Рукомиш– Гримайлів – Скалат – Скорики – Токи)

Триденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва в перший день орієнтовно о 7:00, повернення на третій день до 23:00.

Спроба ознайомитись хоча б з частиною замків та монастирів Тернопільщини. Під час поїздки ми оглянемо цікаві об'єкти не тільки Тернопільській, а і в Хмельницькій, Івано-франківській та Черновицькій областях.

Проїздом знайомимось з селищем Чуднів, де збереглося замчище та городище, водяний млин ХІХ ст. на берегах красивої річки Тетерів. Тут зберігся також костел кінця ХVІІІ ст.

Село Городище Шепетівського району Хмельницької області славиться своїм православним монастирем Різдва Богородиці, який був закладений ще в 1538 р. князем Богушем Корецьким. 1746 -1782 рр. тут було побудовано величний католицький монастир Пресвятої Богородиці. А в 1862 р. на території монастиря побудовано храм Різдва св. Іоанна Предтечі. В цьому селі також зберігся дерев’яний храм середини ХІХ ст.Місто Ізяслав Хмельницької області зберегло багато пам'яток історії. Збереглася фортеця побудована в ХІV – ХVІ ст., оборонний Бернардинський монастир з Михайлівським костелом (1610 р.), костел св. Йосипа (1760 р.), оборонний костел Іоанна Хрестителя (1599 р.), двоповерховий палац, який був поруйнований за радянських часів, багато інших споруд різних часів.

Село Старий Збараж відоме ще з 1211 р. Саму в цьому селі було побудовано замок удільних князів та збереглося величезне язичницьке капище. На околиці села від давніх часів зберігся оборонний Миколаївський храм 1575 р., вдало реставрований в наш час. Ми оглядаємо також руїни замку та залишки різних будівель колишнього міста. Мальовничості місцевому краєвиду додає річка Гнізна.Село Долина розкинулось на крутих берегах річки Серет в Теребовлянському районі. Саме тому воєвода Ян Гольський побудував тут замок у ХVІІ ст. та Троїцький костел 1611-1634 рр. Ці споруди збереглися до нашого часу і є окрасою цього села разом з іншими будівлями ХІХ ст.Село Буданів теж знаходиться на берегах річки Серет. Власник села Будановський будує на високому пагорбі в 1550 р. могутній замок, який надзвичайно добре зберігся до нашого часу. А в 1765 р. Потоцькі до замку добудовують костел Воздвиження Святого Христа.Язловець – село Бучицького району до середини ХХ ст. було багатонаціональним містом, де збереглося багато пам’яток старовини. Тому окрасою села є замок ХІV- ХVІІІ ст., палац і парк ХVІІІ ст., оборонний костел ХVІ ст., Миколаївський храм ХVІІ ст., Успенський костел (1590-х рр.) та багато іншої старовини.

Деякими пам’ятками опікується католицький монастир Сестер Непорочного Зачаття Діви Марії заснований Марцеліною Даровською ще в 1863 р., монашки організували невеликий музей в старинному палаці.В селі Кошилівці Заліщицького району зберігся оборонний Успенський храм (1564) з товстими стінами та вікнами-бійницями.
Дзвіницею цього храму є оборонна башта того часу. Навколо храму - могильні козацькі хрести ХVІІ – ХVІІІ ст.Червоноград колишнє місто відоме ще з Х-ХІІ ст. Знаходиться на берегах річки Джурин в місці, де з ХVІІ ст. було утворено красивий водопад. Назва пов’язана з грунтами червного кольору. У ХVІІІ ст. тут будується палац, костел і навколо різні храми. Це надзвичайно красива місцевість у великій впадині, дуже популярне серед відпочиваючих.Селище Чернелиця знаходиться в Івано-Франківській області. Славиться своїм замком ХVІІ ст., який побудували князі Чорторийські в 1659 р. Пам’ятка з величезними підземеллями та красивим барельєфом добре збереглася до нашого часу. З 1661 р. тут побудовано також Домініканський костел. Зберігся у гарному стані також і православний храм ХІХ ст.Городенка – районний центр Івано-Франківської області.
Найцікавіша будівля міста - костел Непорочного Зачаття (1743-1760), побудований архітектором Бернардом Меретином та скульптором Пінзелем
на кошти тодішнього власника Городенки графа Миколи Потоцького.
Також варті уваги Успенська церква (1763), Вірменська церква (1706), синагога та Миколаївська церква (1879).
Ці пам’ятки є окрасою містечка і ми їх побачимо.


Хрещатик знаходиться в Чернівецькій області. Саме тут на основі печер вздовж річки Дністер у ХVІІ ст. виникає чоловічий монастир Іоанна Богослова. Ми оглядаємо печери, храм Іоанна Богослова ХVІІІ ст., інші споруди монастиря і маємо можливість набрати цілющої води. Звідси відкривається неповторний краєвид на місто Заліщики.


Місто Заліщики знаходиться на березі Дніпра, на півострові. Тут побачимо палац і парк баронів Бруницьких ХІХ ст., а також костел св.Станіслава (1763).Село Товсте Заліщицького району Тернопільської області зберегло багато пам’яток архітектури:
будівлі ХІХ ст., костел св. Анни ХVІІІ ст. та Свято-Михайлівський храм ХІХ ст., що ми й оглядаємо.

Ягільниця. В цьому селі повністю зберігся замок та палац побудований в мавританському стилі родиною Лянскоронських у 1630 р., де протягом довгого часу містилася тютюнова фабрика. Крім того,в Ягільниці варті уваги будівлі православного храму та костелу ХVІІІ ст.Місто Чортків Тернопільської області заслужено пишається безліччю пам’яток історії та старовини ХV-ХІХ ст. Серед них особливо цікавими є фортеця 1530 р., яка повністю збереглася в непоганому стані.
Крім того в місті також оглядаємо:
- церкву Успіння Богородиці;
- Вознесенську церкву 1717 р.;
- костели 1731 р. та 1910 р.;
- синагогу;
- ринок ХІХ ст.;
- торгові ряди;
- та багато інших красивих будинків.Бучач – це місто Тернопільської області, що володіє цілою низкою пам’яток архітектури та історії:
- замок ;
- оборонний Миколаївський храм 1610 р.;
- Успенський костел 1761-1763 рр.;
- Покровську церкву 1764 р.;
- Василіанський монастир ХVІІІ ст.;
- Ратуша, над оздобленням якої працював відомий скульптор Пінзель
та багато інших пам’яток ХІХ ст.
Останніми роками Бучач бореться за статус міста-музею.Золотий Потік. В цьому селі, Бучацького району зберігся чудовий замок ХVІ ст., а також костел Різдва Богородиці 1630 р. та палац ХІХ ст. з невеликим парком.Село Рукомиш Бучицького району знаходиться на мальовничих берегах річки Стрипи. Тут в ХVІІ ст. у печерах виникає скельний монастир. Одночасово будується храм, який добре зберігся до нашого часу. Біля храму шумить водопад, що надає цій місцевості особливої привабливості. Стараннями місцевого священика навколо печер в даний час створюється хрестна дорога з каплиць.В місті Гримайлів збереглась оборонна синагога XVIII ст. та православний храм того ж часу. Цікавим є також парк ХІХ ст. та пам’ятник Івану Пулюю встановлений вже у наш час.Місто Скалат Тернопільської області славиться своїм замком, який був побудований в ХVІІ ст. і після перебудови набув неоготичного вигляду. Башти п’ятикутні, чотириярусні, з рядами гарматних і мушкетних бійниць створюють неповторне враження. Поряд знаходиться костел ХІХ ст. та інші будинки цього періоду.Скорики - село Підволочинського району, що славиться своєю Тризубою Михайлівською церквою ХVІІІ ст. Це чудовий зразок Подільської дерев’яної архітектури з давнім іконостасом.

Село Токи знаходиться у верхів’ях ріки Збруч. Саме тут у 1620 р. було побудовано замок, який за радянських часів перетворився на руїни.
Крім того тут у 1902 р. було побудовано Преображенську церкву у візантійському стилі.