М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Шевченківськими місцями

(Моринці - Шевченкове - Будищe - Канів)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва орієнтовно о 7:00, повернення до 22:00.

Перша згадка про село Моринці належить до середини ХVII cт. У 1648 р. через Вільшану на Моринці проходив загін Максима Кривоноса чисельністю 6000 чоловік. У 1658 р. згадується як маєтність К. Виговського. Наприкінці ХVIIІ cт. селом володів В.В. Енгельгардт, де на той час вже налічувалося 169 дворів та мешкало 1347 чоловік. Моринці відомі як батьківщина Т.Г. Шевченка, який тут народився 9 березня 1814 р. Із Моринців була родом мати поета Катерина Якимівна, за дівочим прізвищем Бойко. Після переїзду батьків у село Керелівку Тарас Шевченко не раз гостював у діда Якима та бабусі Параски, приїздив митець до Моринців і уже відомим поетом, художником 1843 р. та 1845 р., а також після десятирічного заслання у 1859 р. У 1956 р. в селі встановлено пам’ятник Т.Г.Шевченку. В наш час відтворено садибу його діда Якима, збудовано хату, кузню, каплицю, недалечко, за 172 кроки від хати Бойків відновлено джерело. У 2006 р. встановлено пам’ятник матері поета Катерині Якимівні.


Вперше село Шевченкове (Керелівка) зустрічається в історичних джерелах 1618 р. В середині ХVII cт. на карті Г.де Боплана позначено поселення біля «Кереліва лісу». Поруч із селом проходив відомий «Чорний шлях». На початку ХVIIІ cт. село було власністю магнатів Яблонських. У 1741 р. Деякий час селом володіли князі Любомирські, потім його купив князь Г. Потьомкін. У 1768 р. селяни брали активну участь у відомому повстанні «Коліївщина». Після приєднання Правобережної України до Росії Керелівка дісталася генерал-губернаторові псковському і смоленському В.В.Енгельгардту, з 1828 р. належала його сину Павлу. До початку ХІХ ст. село називалось Керелівка, потім до 1929 р. було Кирилівкою, з 30-х рр. ХХ ст. - Шевченкове. Тут, в селі Керелівка, народилися дід та батько Тараса Григоровича. У 1939 р. відкрито Літературно-меморіальний музей Т.Г. Шевченка. До 175-річчя з дня народження поета у 1989 р. на садибі батьків відтворено за Тарасовим малюнком 1843 р. хату, в якій виріс поет, упорядковано могили батьків, відреставровано хату дяка, яка була збудована наприкінці ХVІІІ ст.Село Будище розташоване між Моринцями та Шевченковим. За часів Шевченка палац Енгельгардів розміщувався у с.Вільшана, але не зберігся. Тут, у с.Будище був літній маєток Енгельгардтів, де малий Тарас служив козачком Павла Васильовича у 1829 р. До нашого часу зберігся будинок, флігель, льох, сад та алея каштанів, що веде до будинку. А також 600-річний дуб, в дуплі якого Тарас ховав свої малюнки. Перед в’їздом в село встановлено пам’ятник маленькому Тарасу Шевченку, біля маєтку – пам’ятну дошку. Відновлюється парк. Одна з пам’яток заповідника, що збереглась поблизу села, – вітряк ХІХ ст.
Місто Канів Черкаської області в усьому світі пов’язане насамперед з пам’яттю про великого українського поета, художника, мислителя Тараса Шевченка, з його могилою на Чернечій горі та літературно-меморіальним музеєм. Проте в історії міста є чимало й інших пам’ятних дат та сторінок, а також цікавих пам’яток старовини. На території сучасного Канева з давніх часів існувало багато городищ і поселень. Так, з 980 р. відоме городище Родень, а з 1144 р. – Канів. З ХІV ст. Канів стає одним із визначних осередків козацтва. На Чернечій горі існував знаменитий монастир, де часто доживали вік старі козаки. Цей монастир і дав назву горі, яку ми зараз називаємо Тарасовою. На ній свого часу були поховані уславлені козацькі ватажки та народні герої – Іван Підкова, Яків Шах, Самійло Кішка. Важко знайти в Україні місце, яке б справляло таке враження на людину, як ця круча над Дніпром. Саме її обрали друзі великого Кобзаря, як місце його останнього притулку.

Під час екскурсії ми відвідаємо Тарасову гору, музей Шевченка, побуваємо в хаті Ядловського, який доглядав та охороняв могилу поета. Також оглянемо ще одну канівську гору – Мар’їну гору, на якій похований Біляшівський - видатний учений, організатор музейної справи в Україні. В місті відвідаємо музей народного декоративного мистецтва, оглянемо собор Св.Георгія (Успіння Богородиці) (1147) та побуваємо на могилі А.Гайдара, який загинув 1941 р. під Каневом.