М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Лядівський печерний монастир - заповідник Буша

(Іванівці-Котюжани-Кукавка-Cеребрянці-Озаринці-Лядовa-Могилів-Подільський-Брониця-Буша-Гайдамацький яр-Комаргород-Шпиків)

Дводенна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва у суботу орієнтовно о 7:00, повернення - у неділю до 23:00.

В селі Іванівці Бердичівського району Житомирської області зберігся один із небагатьох палацових комплексів, власниками яких була родина Журовських. Палац 1820 р. вцілів лише тому, що тут розташована школа, яка опікується палацовим комплексом. Збереглися залишки парку та 200-літні поодинокі дерева різних порід та цікаві краєвиди.

В селі Котюжани Вінницької області зберігся один з небагатьох палацових комплексів ХІХ ст. якими славилось Поділля. Крім палацу оглянемо парк та інші допоміжні споруди.В селі Кукавка Могилів-Подільского району Вінницької області ми оглядаємо храм ХІХ ст. – Дмитрівську церкву , побудовану за проектом художника В.А. Тропініна. Цей талановитий художник близько 10 років прожив в селі, де і намалювала багато відомих картин, в тому числі і портрет «Устим Кармелюк».

Село Серебряниці знаходиться за декілька кілометрів від Кукавки, тут зберігся палац ХІХ ст.

В свій час Озаринці були великим багатонаціональним містом, свідченнями цьому є багато пам’яток старовини. В 1741 р. графи Дзедушицькі побудували костел Пресвятої Богородиці, який чудово зберігся до нашого часу, і яким опікується католицька громада. В Озаринцях жила велика єврейська громада, про що нагадує синагога ХVІІ ст.. Але в роки Великої Вітчизняної війни єврейське поселення було винищено, поруйновано синагогу та інші пам’ятки цього народу. Православна громада в ХІХ ст. побудувала величний храм Успіня Богородиці, який відновлено за роки незалежності. Зараз ця чудова пам’ятка є діючим собором. На жаль, багато храмів ще знаходяться в руїнах . Найцікавішою спорудою є руїни фортеці ХVІІ ст., яка обороняла жителів від набігів татар з боку Волоського шляху. Одним із керівників цієї фортеці був пращур Миколи Гоголя. Фортеця мала величезні підземелля, якими і в наш час користуються жителі. Довгий час з післявоєнного періоду і до часів незалежності України тут переховувався один із жителів цього селища. Від фортеці відкриваються мальовничі краєвиди на селище Озаринці. /P>

Лядівський монастир - один із найстаріших печерних монастирів Подністров’я, який розташований на мальовничих схилах Дністра. За легендою монастир заснований у 1013 р. преподобним Антонієм Печерським. Головними святинями монастиря є келії, печери та кіметерії. Комплекс монастиря має також три печерні церкви: Усікновення глави святого Іоана Предтечі, преподобного Антонія Печерського та Параскеви П’ятниці. На території монастиря витікає декілька струмків і це дало можливість зробити тут купальню, та побудувати нові приміщення монастиря. Монастир знаходиться майже на 100-метровій висоті Дністровських схилів. Звідси відкриваються неповторні краєвиди.Могилів-Подільський - місто обласного підпорядкування розташоване вздовж схилів Дністра. Засновано ще в 1595 р. Стефаном Потоцьким. Головними пам’ятками міста є: Миколаївський собор 1754 р., Георгіївський грецький собор 1808-1819 рр. та дерев’яна церква св. Параскеви 1775р. Крім того тут збереглися цікаві пам’ятники міста та забудова ХІХ ст.На високих берегах Дністра, недалеко від Могилів-Подільського розкинулось село Брониця, яке славиться своїм чудовим парком ХІХ ст., цілющими джерелами та палацом родини Відгенштейн. Тут же на території парку, на Дністровських схилах знаходиться одна з давніх печер. З альтанки, яка побудована ще за царських часів, відкриваються неповторні краєвиди Дністра.Селище Буша відоме ще з найдавніших часів і має цікаву і велику історію.
Не випадково класик української літератури, Михайло Старицький, написав повість «Оборона Буші»
на основі легенд і переказів, що він почув у цих місцях.
З 2000 р. існує історико-культурний заповідник Буша, який ми відвідуємо.
Декілька годин триває екскурсія по цьому неповторному селищу.


Тут ми оглядаємо :
Печерний храм VІ – VІІ ст., рельєфи вибиті на скелях, підземні ходи,
сторожову башту, ратушу, кладовище ХVІІІ – ХІХ ст., та Успенську церкву,
музеї трипільської культури та етнографічний.

На території заповідника нараховується також близько 400 різноманітних скульптур та пам’ятників.

Входить до складу заповідника Буша і Гайдамацький яр – пам’ятка природи державного значення. Сама природа створила неповторний парк на цих Подільських схилах. Серед дерев і кущів різноманітних порід ховаються печери і гроти, скелі і урвища.Село Комаргород в Томашпільського району Вінницької області, в свій час належало князям Четвертинським, від яких зберігся палац початку ХІХ ст. в швейцарському стилі шале. Крім того заслуговує на увагу великий парк з безліччю старих дерев та кущів. Тут же зберігся костел ХVІІІ ст., перебудований в пізніші часи та багато інших красивих господарських споруд. ХІХ століття представлене в селищі Стефанівською церквою 1878 – 1882 рр. Церква побудована в псевдоросійському стилі останніми власниками цього села.Село Шпиків Тульчинського району Вінницької області цікаве тим, що тут власником Свейковським ще в 1760 р. був побудований замок-палац, в якому до нинішнього часу проживають люди. Він розташований на берегах річки Шпиківка серед ставів і має чудові краєвиди. А ще в цьому поселенні збереглася садиба, яка побудована за проектом архітектора В. Городецького. В ній проживав управляючий цукровим заводом. Ці пам’ятки архітектури надовго запам’ятаються нашим туристам.