М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Маловідомі замки Львівщини

(Дорогобуж – Підкамінь – Кути – Білий Камінь – Буськ – Жовква – Воля Висоцька – Крехів – Куликів – Велике Колодне – Звертів – Новий Милятин)

Дводенна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва в суботу орієнтовно о 7:00, повернення в неділю до 23:00.

Дорогобуж – село Гощанського району Рівненської області. Відоме ще з Х ст. В давнину це поселення було центром удільного князівства. З того часу до нас дійшло городище, укріплення, вали та залишки храму давньоруських часів. У ХV ст. храм було відбудовано коштом Костянтина Острозького і він став головним храмом монастиря. В 1580 р. тут було написано Дорогобузьке євангеліє. Успенська церква Х – ХV ст. неодноразово перебудувалась: у 1577, 1786 рр. А в 1892 р. на подвір’ї було встановлено пам’ятник на честь 900-ліття заснування єпископської кафедрі на Волині. Це є найстаріша споруда Рівненщини.

Підкамінь – селище Львівської області знаходиться на одній з вершин Гологір. Надзвичайно мальовнича місцевість, постійно приваблювала людей. В Х-ХІІ ст. тут знаходилося одне з укріплень, а ще раніше біля каменю було язичницьке капище.

З 1464 р. в Підкамені вперше згадується монастир, який з 1612 р. по 1695 р. розширюється, будується укріплений Вознесенський костел, обнесений фортечними, а згодом і бастіонними укріпленнями. В будівництвах цього монастиря брали участь відомі архітектори П. Гижицький та Христіан Дальке. З часом виник цілий комплекс унікальних споруд: монастиря, фортеці, бастіонів, печер та козацького кладовища. Протягом двох годин ми оглядаємо дивовижні споруди.


Село Кути Буського району славиться своїми дерев’яними храмами, особливо Собором Пресвятої Богородиці 1750 р. побудови з повністю збереженим іконостасом того часу. Біля церкви – старовинне сільське кладовище.

Білий Камінь – село Золочівського району Львівської області, відоме костелом Діви Марії, спорудженим відомим архітектором П. Гижицьким ще в 1613 р. Крім того, в селі існують і інші цікаві храми ХІХ ст. та збереглося замчище.Буськ – районний центр Львівщини. Відомий з найдавніших часів. До нашого часу збереглося городище, Онуфріївська церква (1758 р.), дерев’яна церква Параскеви (1708 р.), костел св. Станіслава (1795 р.), та ландшафтний парк ХVІІІ ст.

Місто Жовква – є четвертим містом-музеєм на Україні. Тут збереглося понад 50 пам’яток історії ХVІ – ХІХ ст. Серед них особливо цікаві: замок, Ринкова площа, костел св. Лаврентія, укріплення та ворота ХVІ – ХVІІ ст., ратуша, монастир Різдва Христова, церква Серця Христова (1612 р.), Домініканський монастир ХVІІ ст., оборонна синагога ХVІІ ст., храм Різдва Богородиці (1705 р.), Троїцький храм (1720 р.) та багато інших старих будівель, які в гарному стані прикрашають площі і вулиці цього красивого міста. Більше двох годин місцеві екскурсоводи проводять нам екскурсію.


Село Воля Висоцька Жовківського району. В цьому селі збереглася дерев’яна церква архистратига Михайла, побудована 1598 р. Зберігся іконостас (1688-89 рр.), який малював Іван Рудкович. Біля церкви росте 300-літня липа, теж цікава пам’ятка природи.Село Крехів відоме старовинним Василіанським монастирем оборонного характеру. Укріплення монастиря, стіни та башти були побудовані в 1661-1687 рр. Крім того, в комплекс входить дзвіниця та Миколаївський храм ХVІІІ ст., дерев’яна Преображенська церква, келії ХVІІІ ст. побудови. Цей монастир приваблює тисячі віруючих та туристів зі всього світу.Село Куликів славиться своїм оборонним костелом 1538 р., який ми оглядаємо проїздом до Жовкви.Дорогою ми проїжджаємо через село Велике Колодне, де над дорогою стоїть красивий костел Воздвиження Чесного Хреста побудований за проектом Альфреда Бронєвського у 1932-34 рр. В цьому храму збереглися розписи 30-х рр., автором яких є польський художник Ян Буковський.

В селі Звертів зберігся цікавий дерев’яний храм ХVІІІ ст. , який в наші часи реставрувала місцева громада. Цей храм ми оглядаємо проїздом.На околиці села Новий Милятин ще в 1621 р. було поставлено стовб-каплицю
на честь перемоги над турками в Хотинській битві.
Крім того, окрасою села є костел Воздвиження Чесного Хреста (1740-1790-х рр.),
побудований за проектом Ф. Кульчицького, навпроти костела знаходиться
корчма та заїжджий двір
ХVІІІ ст.
Це одна з унікальних споруд, яка збереглася до нашого часу.