М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Батьківщина Розумовських

(Козелець - Покорщина - Данівка - Лемеші - Чемер)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва - 9:00, повернення – 19:00.

Подорож південною Чернігівщиною, місцями, що пов’язані з життям родини Розумовських.


Козелець розташований на річці Остер, відомий з ХV ст. З середини ХVІІ ст. Козелець - значний торгово-ремісничий центр. У 1649 р. була створена Козелецька сотня, що входила до Київського полку, а Козелець став сотенним містом. В 1708 р. в Козелець було переведено полкове управління Київського полку - тут жили полковник та інша старшина. Місто залишалось адміністративним центром полку до 1781 р. З тих часів лишилася полкова канцелярія та храм. Видатна архітектурна пам’ятка міста - будинок полкової канцелярії, збудований у 1756-1765 рр. за проектами І.Григоровича-Барського та А.Квасова на замовлення полковника Київського козацького полку Юхима Дарагана (його дружина була сестрою графів Олексія та Кирила Розумовських). Тут у 1765-1781 рр. містилася полкова канцелярія, а після скасування полкового устрою в 1781 році - Козелецький магістрат. Це єдиний уцілілий на Лівобережній Україні зразок адміністративного будинку доби Гетьманщини, вирішений у перехідній стилістиці від барокко до рококо. Часи особливого піднесення міста припадають на 70-ті роки ХVІІІ ст. Цьому сприяв стрімкий злет уродженця цих місць Олексія Розумовського. Родина Розумовських з невеликого села Лемеші волею долі піднялась на вищі щаблі влади і внесла вагомий вклад в історію і культуру не тільки України, але й усієї Російської імперії. Олексій Розумовський (1709-1771) - співак придворної капели у Петербурзі, фаворит цесарівни, а згодом цариці Єлизавети Петрівни, граф (1744), російський фельдмаршал (1756). Його брат Кирило Розумовський (1728-1803) - президент Імператорської академії наук (з 1746), останній гетьман України (1750-1764). Його сини: Олексій Кирилович Розумовський (1748-1822) - граф, державний діяч російської імперії: Андрій Кирилович Розумовський (1752-1836) - князь, дипломат, один з керівників російської делегації на віденському конгресі 1814-1815 рр.; Григорій Кирилович Розумовський (1759-1837) - вчений, геолог (один з відкритих ним мінералів названий "розумовськітом"). Детальніше про цю незвичайну родину ви зможете дізнатись під час екскурсії. Особливу пам'ять про себе залишили Розумовські у незрівнянній архітектурній пам'ятці Козельця - соборі Різдва Богородиці (1752-1763), де похована його фундаторка Наталія Дем'янівна Розумовська, мати Олексія та Кирила. Козелецький собор, збудований за проектом В.Растреллі архітекторами І.Григоровичем- Барським та А.Квасовим, по праву вважається перлиною українського барокко. В інтер'єрі храму в нерозривній єдності існують архітектура, скульптура та живопис. Особливо привертає увагу семиярусний різьблений позолочений іконостас, виконаний художником Г.Стеценко. Також ми оглянемо Вознесенську (1866-1874) та Миколаївську церкви (1781-1784).


Садиба Дараганів (середини ХVІІІ ст.) знаходиться у с. Покорщина, яке в даний час являється передмістям Козельця.

Недалеко від Козельця, в селі Данівка знаходиться відомий в усьому православному світі Свято-Георгієвський монастир заснований у 1654 році універсалом Богдана Хмельницького.
За легендою, в п’яти верстах від Козельця на торговий караван напали розбійники, але вони не завдали шкоди купцям дякуючи молитвам останніх. На подяку за чудо, купці побудували каплицю на честь великомученика Георгія. Саме тут і заснували монастир. Спочатку всі споруди були дерев'яними. У 1741 р. почалось будівництво мурованого Георгіївського собору, який освятили лише в 1770 р.

Комплекс монастирських споруд зазнав руйнувань під час Другої світової війни. У 1952 р. та у 1970-х рр. було проведено консерваційні роботи. Тоді тут розміщувався будинок інвалідів. Діяльність монастиря була відновлена у 1995 р. Монастир знаменитий своєю іконою "Аз есмь с вами и никтоже на вы".


Також ми побуваємо на батьківщині Розумовських – селі Лемеші. На жаль, хата Розумовських, про яку писав Шевченко, не дійшла до нашого часу, але збереглася Трьохсвятительська церква, збудована у 1755-1760 рр. за проектом А.Квасова на замовлення і коштом Олексія Розумовського над могилою його батька - козака Григорія Розума. Неподалік від неї знаходиться будівля земської школи, побудованої у 1909-1910 рр. коштом Камілля Львовича Розумовського, з елементами українського модерну.


Останній населений пункт нашої подорожі - село Чемер, де колись співав Олекса Розум. Оглянемо садибу та парк з віковічними дубами.