М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Овруцький монастир - Коростень
(Древлянська земля)

(Малин - Коростень - Межирічка - Овруч – Великі Кліщі - Базар)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва орієнтовно о 8:00, повернення до 22:00.

Поїздка на літописне Полісся в загадковий лісовий край давніх древлян. Тепер це північні і східні райони Житомирської області. Древляни - одне з племінних об'єднань східних слов'ян, що в VІ-Х ст. проживали у лісовій смузі дніпровського правобережжя і басейнів річок Тетерів, Прип'ять, Уж, Уборть. Разом з полянами, сіверянами, дреговичами, кривичами та іншими племенами згодом утворили Київську Русь. Вольнолюбиві та войовничі древляни довгий час на рівних суперничали з полянами, а їх столиця Іскоростень (сучасний Коростень) був чи не більшим за тогочасний Київ.Назву міста Малин пов'язують з іменем древлянського князя Мала або його доньки Малуші - матері великого київського князя Володимира. Драматичною була доля міста. Не раз воно було повністю знищене. І про сиву давнину в місті зараз нагадує, хіба що, городище. А ще пишаються малинці своїм визначним земляком - знаменитим мандрівником і дослідником М.М.Миклухою-Маклаєм, пам’ятник якому встановлений якому встановлений на центральній вулиці Малина. Також відвідаємо колишню садибу матері Миклухо-Маклая, парк. В монументах міста увіковічнено і діяльність в роки Великої Вітчизняної війни прославленого малинського підпілля.Коростень розкинувся на мальовничих гранітних скелях берегів річки Уж, притоки Прип’яті.
Перше літописне згадування града Іскоростеня пов’язане з загальновідомими подіями давнини :
повстання древлян начолі з князем Малом проти непосильних поборів київського князя Ігора,
смерть князя Ігора, помста його дружини княгині Ольги древлянам.
Княгиня Ольга захопила і спалила Іскоростень в 945 році.
В Коростені і зараз є місце на березі р.Уж, яке називають купальнями княгині Ольги.
А на високому пагорбі давнього городища височіє пам’ятник хороброму князю Малу.
В гранітних печерах пагорба в 1935-1938 рр. був побудований підземний бункер,
краєзнавці стверджують, що його створювали для Сталіна.
Зараз в бункері облаштовують підземний музей.
А про історію міста цікаво розповідають унікальні оригінальні
матеріали краєзнавчого музею.Між Коростенем і Овручем в невеличкому селі Межирічка збереглась цікава п’ятибанна Миколаївська дерев’яна церква (1772) та дзвіниця ХІХ ст. Побудована церква на мальовничому гранітному березі р.Уж. в формах, традиційних для народної дерев’яної архітектури XVII - XVIII ст. А навколо Межирічки можна побачити цікаві природні пам’ятки - величезні пласкі гранітні природні плити, що виходять просто на поверхню землі.

Місто Овруч (Вручай, Вручий) стає столицею древлянського князівства в 946р. Згадується Вручий літописами в 977 року, коли було вбито князя Олега Святославича. Могила князя Олега збереглась до нашого часу. Найстарішим храмом Овруча є храм св. Василя. Побудований він в 1190р. на місці ще давнішої церкви - дерев'яної. За переказами, звів ту церкву в 997 р. великий князь київський Володимир, коли прийняв християнську віру і взяв ім'я Василій. Храм мав складну і трагічну долю, не раз його руйнували. На початок XX ст. від давньоруської церкви лишилося три апсиди та частина північної стіни. В 1908-1912 рр. були проведені реставраційні роботи під керівництвом архітектора Щусєва, церкву відновили у давньоруських формах. На освячення церкви приїздив імператор всеросійський Микола ІІ і подарував церкві іконостас. В 1990 р. церква знову освячена та відкрита для богослужінь.

Ще в одному селі Житомирщини - Базарі відвідаємо меморіал, присвяченій славній і трагічній сторінці історії України початку ХХ ст. Це меморіал на місці поховання воїнів загону Тютюнника, що брали участь в Другому зимовому поході армії УНР і були розстріляні під Базаром в листопаді 1921 р. червоноармійцями Котовського. Пам’ятник споруджено коштом української діаспори у Великобританії.