М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Корсунь-Шевченківський - Мошни

(Корсунь-Шевченківський - Межиріч - Мошни)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва орієнтовно о 7:00, повернення до 23:00.

Поселення Корсунь заснував у 1032 р. князь Ярослав Мудрий. У 1195 р. місто стало центром удільного князівства. Першим корсунським князем був волинський князь Роман Мстиславович. У 1240 р. Корсунь зруйнували монголо-татари. У ХV – XVI cт. на ці землі стали тікати з північних та західних областей від покріпачення селяни і місто відродилося. Польський король Стефан Баторій 1580 р. звелів побудувати в Корсуні замок і надати мешканцям міста значні привілеї. 1584р. Корсунь отримав Магдебурзьке право, а невдовзі став центром староства. В кінці ХVI – на початку XVII ст. мешканці Корсуня брали активну участь у національно-визвольних повстаннях 1596 р., 1605 р., 1630 р. 1637 р. Козацький гетьман Тарас Трясило похований саме тут. В травні 1648 р. поблизу Корсуня в урочищі Горіхова Діброва відбулася переможна Корсунська битва. В 1663 р. син Б. Хмельницького Юрій постригся у ченці Корсунського монастиря. В 1780 р. власником Корсуня став князь Станіслав Понятовський, за 1785 – 1789 рр. збудував тут розкішний палацово-парковий комплекс, від якого до наших днів збереглися палац, швейцарський будиночок, флігель. В кінці ХVІІІ ст. за проектом архітектора Я.-Д. Ліндсей був закладений ландшафтний парк з липовою та ялиновою алеями. З 1790 р. садівником Корсунського парку був відомий ірландський паркобудівничий і пейзажист Діоніс Макклер. І в наш час у парку зростають 80 видів дерев та кущів. Парк прикрашають сучасні скльптури. Головною прикрасою парку залишається річка Рось, що мальовничими каскадами прокладає собі шлях крізь гранітні скелі. Після 1795 р., коли землі Корсунщини перейшли до Росії, Понятовський продав Корсунський маєток. У 1799 р. указом Павла І він був подарований міністру юстиції, голові Державної Ради та Кабінету міністрів Російської імперії князю П.В. Лопухіну. Саме Лопухін збудував у місті Преображенську церкву (1822). В кінці 40-рр. ХХ ст. місто отримало сучасну назву. Тут працює Корсунь- Шевченківський державний історико-культурний заповідник у складі Історичного музею, Художньої галереї, Музею історії Корсунь-Шевченківської битви 1944 р. В місті та його околицях багато також історичних пам’яток і пам’ятних місць.


Cело Межиріч Канівського району Черкаської області відоме тому що саме тут знайшли найдавнішу стоянку первісних людей та житло зроблене з костей первісних тварин та мамонта. Вже понад 30 років тут продовжуються розкопки археологів. А ще, саме в цьому селі Т.Г. Шевченко хотів купити землю і побудувати своє житло. Про це говорить меморіальна дошка, яка встановлена біля школи, де був поміщицький будинок. Серце завмирає від краси мальовничих краєвидів та буяння природи.

У селі Мошни рзнаходиться головна архітектурна домінанта колишньої волості роду Воронцових - Спасо-Преображенська церква. Храм будувався впродовж десятиліття (1830—1840) за проектом видатного архітектора Одеси Дж. Торрічеллі. Архітектура базиліки поєднує стилі романтизму, елементи тюдорівської готики і барокко, відповідаючи тенденціям утвердження еклектизму. Над бабинцем підноситься висока квадратна в плані дзвіниця в стилі західноєвропейської готики, увінчана банею та декоративними вежами по кутах. Кожен ріг споруди прикрашають високі декоративні колони, увінчані маленькими банями. На відміну від зовнішнього вигляду, інтер'єр храму досить аскетичний. За архітектурними деталями Преображенська церква подібна до Алупкінського палацу М. Воронцова та має церкву-близнюка (щоправда, значно менших розмірів) - храм Іоанна Златоуста на Полікурівському пагорбі в Ялті. Оглянемо також інші старі будівлі села.