М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
ЗАПОРІЖЖЯ - КАМ'ЯНА МОГИЛА

(Решетилівка – Кобеляки – Царичанка – Китайгород – Петриківка – Новомосковськ – Дніпро – Старі Кодаки – Запоріжжя – острів Хортиця – Василівка – Кам’яна могила – Мелітополь)

Триденна автобусна екскурсія. Виїзд з Києва орієнтовно о 7.00, повернення до 23.00Решетилівка – районний центр Полтавської області цікавий тим, що з 1905 р. там було відкрито школу-майстерню художньої вишивки.
В даний час там діє цех ручної вишивки. Ознайомимось з цим селищем та пам’ятками проїздом.Місто Кобеляки на берегах річки Ворскла. Відоме завдяки лікарю Миколі Касьяну, який врятував і вилікував тисячі людей. В місті встановлено пам’ятник Касьяну і діє центр мануальної терапії його імені.Селище Царичанка – райцентр Дніпропетровської обл. відоме з 1604 р. Тут знаходиться Свято-Покровський храм ХVІІІ ст., який ми оглядаємо. А ще селище на берегах річки Орель має неповторні краєвиди.

Селище Китайгород відоме з ХІV ст., але активно розбудовується в ХVІ-ХVІІ ст. Назва походить від тюркського слова «китай» - фортеця. Ця фортеця відігравала важливу роль в обороні від татарських набігів. В 1750 р. китайгородським сотним був Павло Семенов, відстоюючи права і вольності, укріплює поселення та будує за сприянням місцевих жителів три оборонні храми. Таким чином, тут виникає унікальний для цих міст архітектурно - барокковий ансамбль із трьох цегляних будівель:
- Миколаївська церква (1757);
- Успенська церква (1754);
- церква св. Варвари (1756).
Саме в Успенській церкві поховано сотника Павла Семенова. Храми впорядковані та знаходяться в гарному стані, як і центральна частина селища.
Петриківка – цей районний центр Дніпропетровщини виникає 1772 р. на березі річки Чаплинка за підтримки гетьмана Петра Калнишевського. В 1812 р. будується церква Різдва. Петриківка стає центром художнього ткацтва та своєрідних розписів, які пізніше стали називатися «петриківський розпис». Тут створюється центр народних промислів. Вартий уваги ошатний центр поселення.Ким і коли було засновано старовинне містечко Самарь, історики точних відомостей не мають. Місто змінило багато назв - Самарь, Самара, Самарчик, Самарчик-Новоселиця, Новоселівка, Самара, Катеринослав і лише в період 1782-1786 рр. воно було остаточно переіменовано в Новомосковськ. Гордістю міста є пам'ятник дерев'яної архітектури XVIІІ-ХІХ ст. - Свято- Троїцький собор. Він побудований в 1778 р. народним майстром Якимом Погрібняком без єдиного цвяха, а дзвіниця Свято-Троїцького собору споруджена після реконструкції собору в 1887 р.

Самарський Пустинно-Миколаївський чоловічий монастир.


Розташований недалеко від Новомосковська в листяному лісі на острові, який утворюють річки Стара і Нова Самара. Можливо монастир був заснований в XVII ст. насельником козацького Києво-Межигірського монастиря ієромонахом Паїсієм. Проте в дарчій грамоті короля Стефана Баторія запорізьким козакам, датованій 29 серпня 1576 р., згадується "місто Самарь з монастирем", що дає підставу вважати, що монастир існував і раніше. Запорожці спорудили тут фортецю з церквою св. Миколи, лікарнею і житлом для хворих та старих козаків. Монастир був однією із святинь запорожців, вважався військовим, був залежним від Запорозької Січі і управлявся січовим кошом. Обитель виявилася надійним форпостом в російсько-турецьких війнах 1735-1739 і 1768-1774 рр. Після закриття монастиря у 30-х рр. в ньому діяв будинок для літніх людей, потім інтернат для розумово відсталих. У 1993 р. монастир відроджено. Монастир - унікальне явище в історії цього краю, один з найстаріших пам'ятників Запорозької Січі, що зберігся до наших днів.
Дніпро (колишній Катеринослав) - обласний центр України, що виник у 1776 р. Саме в цьому місті фаворит Катерини ІІ Григорій Потьомкін побудував свій палац, який зберігся до нашого часу, та заклав великий парк біля нього. В 1787 р. було закладено Преображенський собор, який є окрасою міста та довгий час був найбільшою спорудою.


В центрі міста професор Дмитро Яворницький засновує краєзнавчий музей – осередок культури в ХІХ ст., зараз - це найбільший музей Дніпропетровщини. Протягом ХІХ ст. місто розбудовується і до нашого часу збереглося багато храмів та історичних будівель і пам’ятників. Цікавими будівлями є головний корпус гірничого інституту, будинок Міської управи (1901), готель «Асторія» (1913) та інші… Більше трьох годин ми оглядаємо це місто.
Селище Старі Кoдаки виникло ще в 1635 р. на місці Кодацьких порогів. Тут було побудовано фортецю польським урядом у вигляді чотирикутного бастіону. В цьому ж році вона була взята штурмом козаками на чолі з Іваном Сулимою. Тому фортецю заново відбудовують в 1639 р. за планом архітектора Боплана. В цій фортеці бував Богдан Хмельницький, а у 1699 р. - Петро І. Ми оглядаємо залишки укріплень фортеці та старовиний цвинтар.

Запоріжжя - одне з найбільших міст України - засноване в серпні 1770 року, коли розпочалось будівництво Олександрівської фортеці. Поступово місто розбудовується протягом ХІХ ст., але особливо швидкими темпами місто зростає в період індустріалізації 30-40 рр. ХХ ст. Саме в цей період будується Дніпрогес, багато заводів і фабрик, різко зростає чисельність жителів. Окрасою міста стає острів Хортиця посеред Дніпра, навколо якого виникає мегаполіс . Великий острів Хортиця овіяний легендами далекого минулого, оспіваний народом. Дивовижний краєвид та славна минувшина привертають увагу до нього тисяч туристів. Перебування людей на Хортиці прослідковується з доби палеоліту та мезоліту. З II століття нашої ери починається поступова колонізація Південного Подніпров'я ранньослов'янскими племенами. На острові зупинялись на відпочинок дружини київських князів. Найяскравіші сторінки історії Хортиці пов'язані із запорозьким козацтвом. Перше укріплення козаків побудовано на о. Мала Хортиця Дмитром Вишневецьким у 1556 році. Перебування козаків за дніпровими порогами сприяло заселенню родючих земель та пожвавленню тут господарської діяльності. Під час російсько-турецької війни 1736-1739 рр. на острові була побудована лінія земляних укріплень. Після скасування в 1775 році Катериною II Запорозької Січі, царський уряд роздавав землі козаків російським та українським поміщикам, німецьким колоністам, чиновниками, офіцерам у «рангові дачі». Серед власників був князь Г.Потьомкін, який згодом передав острів казні. Зараз на острові діє Державний заповідник «Хортиця».


Наступний пункт нашої подорожі – Василівка - районний центр, що знаходиться на берегах Каховського водосховища. Саме в цьому поселенні ще з 1784 р. генерал-майор В.Попов побудував свій маєток-дачу, який згодом стає одним з найкращих на півдні України. З 1790 р. тут зберігся будинок поміщика та господарські будівлі. А в 1889-1894 рр. його онук будує розкішний палацовий комплекс, від якого збереглося багато різних господарських будівель. В цьому господарському комплексі розміщена експозиція краєзнавчого музею-заповідника.


Серед численних пам'ятників доісторичного мистецтва на просторах Євразії особливе місце займає Державний історико-археологічний музей-заповідник "Кам'яна Могила", що знаходиться неподалік від міста Мелітополя. Серед степу в долині річки Молочної здалеку помітний жовтий острів, складений із загадково нагромаджених величезних кам'яних брил. В наші дні висота Кам'яної Могили сягає 12 метрів. Нагромадження циклопічного каміння - рештки піщаника колишнього Сарматського моря. Це правильно розвалений кам'яний щит, який утворив печери, гроти, проходи. Сюди приходили прадавні люди для здійснення своїх обрядів, поклоніння богам. Кам'яна Могила - це Сакральне святилище, пуповина Індо-Європейської цивілізації. Ми побачимо «Дім Риби», або Печеру Риби, а також Грот Дракона, Бика, Печери Бізона та Артеміди тощо. Звісно, назви умовні, вигадані вченими. Наскельні малюнки в гротах, пещерах з'являлися в епоху пізнього палеоліту, епоху бронзи і більш пізні часи. Залишили тут свої сліди і ранні християни, в окремих печерах серед зображень кіз, мамонтів і носорогів. Є і символи Ісуса Христа та хрести. Таким чином, хронологія наскельних зображень Кам'яної Могили охоплює величезний період від XVI - XIII тисячолітть до н. е. до X - XII ст. н.е. Необхідно сказати ще про один вид мистецтва художників Приазов'я – скульптуру. Виявилось, що піщаник Кам'яної Могили служив не тільки прекрасною основою для написання петрогліфів, але і чудовим матеріалом для скульптур – кам’яних баб. Ці кам'яні баби представлені в експозиції музею, який ми також оглянемо.


Місто Мелітополь – районний центр Запорізької області виникає ще в 1784 р. Протягом ХІХ ст. розбудовується до величезного міста. До нашого часу збереглися собор св. Олександра Невського ХVІІІ ст. , храм Іоанна Предтечі ХІХ ст. та багато різних старих будівель, які ми оглядаємо. В одному з таких будинків народився Дмитро Донцов – видатний політичний діяч України.