М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Замки і храми Вінничини

(Селище - Гнівань - Сутиски - Тиврів - Шпиків - Рахни-Лісові - Голинчинці (Йосафатова Долина))

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва у суботу орієнтовно о 7:00, повернення до 23:00.

В селі Селище варто побувати заради руїн Черленківського замку (XVI - XVIII cт.). Саме Черленковим звалось колись це поселення, виникнення якого датують ХІІІ ст. Неподалік від містечка проходив Кучманський шлях і першу фортецю ще в XIV ст. збудували князі Коріатовичі. В 1624 місто було спалене татарами, згодом неподалік з'являється поселення Новий Черленків, а спалене місто називають Старим Черленковим або Седлищем. Близько 1750 р. Станіслав Щеньовський відбудовує замок, укріплює, а згодом нові власники перебудовують його на палац. Також у селі зберігся водяний млин (1885 р.) та дзвінниця монастиря.Поселення Гнівань виникло у давнину, його не раз спустошували татари. За часів прокладання залізниці Київ-Одеса Гнівань починає зростати. Тут ми оглянемо неоготичний костел святого Йосипа(1900 р.) , побудований за проектом Фелікса ОльшанськогоНа річці Південний Буг в Сутисках збереглися садибні ворота (ХІХ ст.) стилізовані під вежу, колишня садиба графа Д.Ф.Гейдена, флігелі і парк .Тиврів - райцентр на Південному Бузі. На жаль, домініканський монастир дуже змінили численні перебудови, але варті уваги палац Захарія Ярошинського і парк, а також водяний млин (1907 р.).Село Шпиків Тульчинського району Вінницької області цікаве тим, що тут власником Свейковським ще в 1760 р. був побудований замок-палац, в якому до нинішнього часу проживають люди. Він розташований на берегах річки Шпиківка серед ставів і має чудові краєвиди. А ще в цьому поселенні збереглася садиба, яка побудована за проектом архітектора В. Городецького. В ній проживав управляючий цукровим заводом. Ці пам’ятки архітектури надовго запам’ятаються нашим туристам.Село Рахни-Лісові відоме з XVII ст. У селі збереглася садиба Беланових (ХІХ ст.)


Село Голинчинці, відоме з XVIII ст., можливо нічим би не відрізнялось від тисячі таких-же сіл, якби не чудо, що там сталося.
В XVII ст. це місце для заснування монастиря показала уві сні Богородиця монахам Шаргородського монастиря, миряни поруч житло будувати стали. Чотири села на чотири боки, а в центрі - долина з цілющою криничною водою, яку назвали Йосафатовою.
В серпні 1923 року в долині поблизу села пастуху Якову над водою криниці явилась Божа Матір із немовлям і сказала : "Христа славте, хрести ставте". З хоругвами та образом святого Миколая поспішили голінчани до цілющої кринички і поставили перший дубовий хрест. З того часу стали в Йосафатовій долині ставити хрести і скоро вся вона була вкрита хрестами. Згодом майже всі хрести були знищені радянською владою, багато людей репресовано, але в наші часи відновилась традиція паломництва в долину та встановлення хрестів. Зараз знов в долині багато хрестів , тут вдібуваються зцілення людей. В селі збереглась Дмитрівська церква (ХІХ ст.)