М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Історичні околиці Києва

(Лісники - Креничі - Підгірці - Старі Безрадичі - Нещерів - Германівка - Обухів - Васильків)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва о 8:00, повернення до 20:00.


Київщина не так багата пам’ятниками архітектури, як західна Україна, але дещо цікаве вдалося зберегти до наших днів. Під час цієї подорожі ми намагаємось охопити якомога більше невідомих широкому загалу цікавих місць, що збереглись в околицях Києва.В селі Лісники, Києво-Святошинського района, відомому з 1665 р., оглянемо кам’яний надгробок та могилу священика Федора Васильовича Грушевського (1794-1851 р.р.) – діда Михайла Грушевського.

В селі Креничі знаходиться рідкісний зразок будівлі, зведеної за найдавнішими традиціями українського дерев’яного зодчества – Покровська церква хатнього” типу , побудована, імовірно, 1761 р. на кошти ігумені Флорівського дівочого монастиря Ксанфії Протанської. Також ми оглянемо двоярусну дзвіницю (1850) .

Село Підгірці відоме з ХVІ ст. Тут збереглася дерев’яна тридільна Свято-Михайлівська церква (1742) з дерев’яною дзвіницею ХІХ ст.

В селі Старі Безрадичі , що знаходиться на узвишші понад річкою Стугна, ми оглянемо городище літописного давньоруського міста Тумащ, одного з найкраще збережених на Київщині. Загальна площа городища 1,8 га.

Село Нещерів на березі річки Стугни відоме як родинний маєток багатих козаків роду Гудимів-Левковичів. В селі ми оглянемо Спасо-Преображенський скит Свято-Троїцького Іонинського монастиря та городище. Найстаріша споруда скита - Спасо-Преображенська церква з боковим вівтарем Усікновення глави Іоанна Предтечі побудована у 1794 р. на кошти поміщика Івана Павловича Гудим-Левковича. З південно-західного боку знаходиться склеп. В церкві знаходиться список Кіккської ікони Божої Матері (Милостивої).

Перші відомості про село Германівка сягають Х ст. Назва , вірогідно, походить від давньоримської назви покажчика доріг – герми, якого із скіфських часів ставили на роздоріжжі шляхів. Із старих споруд збереглися будинки богодільні, училища, мануфактурної крамниці. В селі є три музеї - музей козацтва, картинна галерея та музей освіти та багато пам'ятників . Колесо часу було поставлено на честь 900-ліття села у 1996 р.Перша писемна згадка про село Луковицю датована ХІV ст. А в ХVІ ст. поселення отримало назву Обухів. З 1923 р. місто стає районним центром Київщини. Інтенсивно розбудовується у 1970-1980-х р.р. після побудови картонно-паперового комбінату та заводів будівельної індустрії. В Обухові оглянемо місто, відвідаємо один з кращих на Київщині краєзнавчих музеїв, де ознайомимось з діорамою «Обухівський ярмарок». Також, за бажанням групи та наявності часу, оглянемо музей-садибу А. Малишка.Васильків, розташований на крутих схилах річки Стугни, був заснований у 988 році князем Володимиром Великим для захисту південних рубежів київської держави від степовиків. Спочатку місто називалося Василів - на честь християнського імені свого засновника. Під час Визвольної війни 1648-1654 років Васильків був сотенним містом Київського полку. З 1797 року Васильків стає центром повіту. Про колишній тісний зв'язок міста та Києво-Печерської Лаври свідчить визначна історико-архітектурна пам'ятка міста - собор преподобних Антонія і Феодосія, збудований будівничим Лаври Степаном Ковніром у 1755-1758 р.р. Ще одна перлина зодчества у Василькові - Свято- Миколаївська церква. Споруджена 1792 року, вона славиться своїм убранством, і прекрасним різьбленим іконостасом. З нагоди 1000-ліття Василькова, коло церкви відкрито капличку з цілющим джерелом. В Василькові діяло одна з трьох управ Південної організації декабристів, яким керували С.Муравйов-Апостол та М. Бестужев-Рюмін. На честь декабристів у 1976 році на одній з центральних площ Василькова було встановлено пам'ятний знак. Також ми оглянемо фортецю ІХ-ХVІІІ ст.,пройдемося вулицями цього давнього міста. У Василькові завершується наш екскурсійний маршрут.