М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Дунайські плавні
(Білгород-Дністровський - Вилково - Одеса)

Трьохденна автобусна екскурсія. Від'їзд з Києва в перший день орієнтовно о 7.00, повернення на третій день до 23.00Біле місто на Дністрі. Білгород-Дністровський - одне з найдревніших міст України та і світу. Місто пережило багато історичних епох, кожна з яких залишила свій слід. Ще в VI - V ст. до н.е. тут було засноване грецьке поселення Тірас. Римляни перейменували місто в Альба-Юлія. Слов'янські племена називали його Білим містом. Короткий час містом володіли генуезці, вони назвали його Мон-Кастро і почали будувати тут фортецю. У кінці XIV ст. місто входить до складу Молдавської держави і називається Четатя-Албе. Будівництво потужньої оборонної споруди завершується у1438 р. В кінці XV ст. війська турецького султана Баязета II захопили місто і фортецю. Турки дали місту свою назву - Аккерман і продовжили розбудовувати і зміцнювати укріплення. В 1812 р. Туреччина після поразки в російсько- турецькій війні віддала місто Російській імперії. У місті побували О.С.Пушкін, В.Ф.Раєвський, В.І.Даль, Адам Міцкевич, Леся Українка, Горький, М.Л. Кропивницький та інші. З березня 1918 до червня 1940 р. місто належало Румунії, а з 1940 р. увійшло до складу СРСР.
Під час екскурсії ми оглядаємо
- фортецю,
- залишки античного міста Тірас,
- надкурганний кам'яний склеп І ст. н.е.,
- Сарматський склеп,
- Грецьку церкву ХІІІ - ХIV ст.,
- Вірменську церкву ХІV - ХV ст,
- Свято-Вознесенський собор (1815-1820),
- Болгарську церкву (1840),
- Джерело Іоанна Сучавського
.
Вилкове.

Ці місця протягом всієї європейської історії були прикордонними землями. В усі часи в ці місця тікали нескорені люди. Після церковного розколу 1653 р. тут ховались перші старовіри. А вже остаточно російські старовіри-ліпованє облаштувались в цих краях з 1746 р. після невдалого козачого повстання К. Булавіна на Дону. Так з'явилось с. Липованське - центр російського старообрядства. Після знищення Запорізької Січі сюди переселилася частина запорізьких козаків. Вони назвали це поселення Вилкове, тому що тут Кілійський рукав Дунаю розділяється на три частини - як виделка. Так і жили відокремлено майже до наших днів старовіри й козаки, зберігаючи свої храми, традиції й суворі звичаї, благо унікальність цього місця дозволяла - кожна сім'я мала свій острівець, а вулицями слугували протоки й канали.

Це унікальне місце називають "Українською Венецією", але замість гондол місцеві мешканці використовують човни з високими бортами й носами з обох сторін, що нагадують козацькі чайки. Встановлено пам'ятник липованам - засновникам Вилково. Зберігся з 1850 р. і Свято-Миколаївський храм.

Вилкове належить до Кілійського району Одещини і є адміністративним центром унікального Дунайського біосферного заповідника ПАНУ, загальна площа якого з водоймами становить 46,4 тис. га. Заповідник є складовою частиною румуно-українського заповіднику "Дельта Дунаю", що увійшов до списку біосферних заповідників ЮНЕСКО. Це справжня знахідка для ентомологів, орнітологів й іхтіологів. Адже в дунайських плавнях мешкає 4500 видів комах, 258 видів птахів, 41 вид звірів, 97 видів риб й більше 950 видів рослин, багато з них внесені до Червоної книги Європи та України.

Тут можна побачити знак "0 км" - місце впадіння Дунаю в Чорне море,
адже ми пропливемо по Дунаю територією заповідника.
А по приїзді скуштуємо «козацьку юшку» та прогуляємось вздовж «єреків-каналів» селища Вилково.
Південна Пальміра, Чорноморський Вавілон, Маленький Париж, Столиця Півдня - все це про Одесу.

За європейськими мірками Одеса є молодим містом. Вона була заснована у 1794 році Катериною ІІ.
Колись на території сучасного міста було грецьке поселення Одесос, потім тут жили кримські татари і називали місто Джінестра.
Їх змінили турки-османи, які заснували місто Хаджибей і у 1764 р. збудували фортецю Ені-Дунья, яка у1789 р. була захоплена
російськими військами генерал-майора Іосифа де Рибаса, який став першим градоначальником Одеси.
Наступні градоначальники – герцог А.-Е. де Ришельє, граф О.Ф. Ланжерон, М.С.Воронцов, П.Є.Коцебу, Г.Г.Маразлі -
зробили великий внесок в будівництво і розвиток міста.

В середині XIX ст. Одеса стає четвертим за чисельністю населення містом Російської імперії після Москви, Санкт-Петербурга та Варшави. Стрімким розвитком Одеса забов’язана морському порту.

Тут народились предки фокусника-ілюзіоніста Девіда Копперфілда, голлівудської зірки Керка Дугласа, зірка німого кіно Віра
Холодна, багато відомих письменників, серед яких - Ісаак Бабель, Євгеній Петров, Ілья Ільф – це тільки частина знаменитих одеситів.

Під час пішохідної екскурсії ми прогуляємось старими вуличками міста, оглянемо театр опери та балету,
Приморський бульвар з ансамблем Воронцовського палацу, Потьомкінські сходи, Дерибасівську вулицю,
храми міста та пам’ятниками
,в яких оживають не тільки реальні особистості, а й багато літературних героїв...