М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
ДНІПРО ТА ЙОГО ОКОЛИЦІ

(Новомосковськ – Дніпро – Старі Кодаки – Шевченко)

Дводенна автобусна екскурсія. Виїзд з Києва орієнтовно о 7.00, повернення до 23.00Ким і коли було засновано старовинне містечко Самарь, історики точних відомостей не мають. Місто змінило багато назв - Самарь, Самара, Самарчик, Самарчик-Новоселиця, Новоселівка, Самара, Катеринослав і лише в період 1782-1786 рр. воно було остаточно переіменовано в Новомосковськ. Гордістю міста є пам'ятник дерев'яної архітектури XVIІІ-ХІХ ст. - Свято- Троїцький собор. Він побудований в 1778 р. народним майстром Якимом Погрібняком без єдиного цвяха, а дзвіниця Свято-Троїцького собору споруджена після реконструкції собору в 1887 р.

Самарський Пустинно-Миколаївський чоловічий монастир.


Розташований недалеко від Новомосковська в листяному лісі на острові, який утворюють річки Стара і Нова Самара. Можливо монастир був заснований в XVII ст. насельником козацького Києво-Межигірського монастиря ієромонахом Паїсієм. Проте в дарчій грамоті короля Стефана Баторія запорізьким козакам, датованій 29 серпня 1576 р., згадується "місто Самарь з монастирем", що дає підставу вважати, що монастир існував і раніше. Запорожці спорудили тут фортецю з церквою св. Миколи, лікарнею і житлом для хворих та старих козаків. Монастир був однією із святинь запорожців, вважався військовим, був залежним від Запорозької Січі і управлявся січовим кошом. Обитель виявилася надійним форпостом в російсько-турецьких війнах 1735-1739 і 1768-1774 рр. Після закриття монастиря у 30-х рр. в ньому діяв будинок для літніх людей, потім інтернат для розумово відсталих. У 1993 р. монастир відроджено. Монастир - унікальне явище в історії цього краю, один з найстаріших пам'ятників Запорозької Січі, що зберігся до наших днів.
Дніпро (колишній Катеринослав) - обласний центр України, що виник у 1776 р. Саме в цьому місті фаворит Катерини ІІ Григорій Потьомкін побудував свій палац, який зберігся до нашого часу, та заклав великий парк біля нього. В 1787 р. було закладено Преображенський собор, який є окрасою міста та довгий час був найбільшою спорудою.


В центрі міста професор Дмитро Яворницький засновує краєзнавчий музей – осередок культури в ХІХ ст., зараз - це найбільший музей Дніпропетровщини. Протягом ХІХ ст. місто розбудовується і до нашого часу збереглося багато храмів та історичних будівель і пам’ятників. Цікавими будівлями є головний корпус гірничого інституту, будинок Міської управи (1901), готель «Асторія» (1913) та інші… Більше трьох годин ми оглядаємо це місто.
Селище Старі Кoдаки виникло ще в 1635 р. на місці Кодацьких порогів. Тут було побудовано фортецю польським урядом у вигляді чотирикутного бастіону. В цьому ж році вона була взята штурмом козаками на чолі з Іваном Сулимою. Тому фортецю заново відбудовують в 1639 р. за планом архітектора Боплана. В цій фортеці бував Богдан Хмельницький, а у 1699 р. - Петро І. Ми оглядаємо залишки укріплень фортеці та старовиний цвинтар.Шевченко - північно-східна околиця Дніпра. У 1688 р. біля гирла р. Самари починає будуватись Новобогородицька фортеця (1688 - 1711), залишки валів якої ми і оглянемо.