М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
НЕЗАБУТНЯ БУША
(Озаринці - Могилів-Подільський – Буша – Гайдамацький яр)

Однаденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва у орієнтовно о 7:00, повернення - до 23:00.В свій час Озаринці були великим багатонаціональним містом, свідченнями цьому є багато пам’яток старовини. В 1741 р. графи Дзедушицькі побудували костел Пресвятої Богородиці, який чудово зберігся до нашого часу, і яким опікується католицька громада. В Озаринцях жила велика єврейська громада, про що нагадує синагога ХVІІ ст.. Але в роки Великої Вітчизняної війни єврейське поселення було винищено, поруйновано синагогу та інші пам’ятки цього народу. Православна громада в ХІХ ст. побудувала величний храм Успіня Богородиці, який відновлено за роки незалежності. Зараз ця чудова пам’ятка є діючим собором. На жаль, багато храмів ще знаходяться в руїнах . Найцікавішою спорудою є руїни фортеці ХVІІ ст., яка обороняла жителів від набігів татар з боку Волоського шляху. Одним із керівників цієї фортеці був пращур Миколи Гоголя. Фортеця мала величезні підземелля, якими і в наш час користуються жителі. Довгий час з післявоєнного періоду і до часів незалежності України тут переховувався один із жителів цього селища. Від фортеці відкриваються мальовничі краєвиди на селище Озаринці. /P>

Могилів-Подільський - місто обласного підпорядкування розташоване вздовж схилів Дністра. Засновано ще в 1595 р. Стефаном Потоцьким. Головними пам’ятками міста є: Миколаївський собор 1754 р., Георгіївський грецький собор 1808-1819 рр. та дерев’яна церква св. Параскеви 1775р. Крім того тут збереглися цікаві пам’ятники міста та забудова ХІХ ст.Селище Буша відоме ще з найдавніших часів і має цікаву і велику історію.
Не випадково класик української літератури, Михайло Старицький, написав повість «Оборона Буші»
на основі легенд і переказів, що він почув у цих місцях.
З 2000 р. існує історико-культурний заповідник Буша, який ми відвідуємо.
Декілька годин триває екскурсія по цьому неповторному селищу.


Тут ми оглядаємо :
Печерний храм VІ – VІІ ст., рельєфи вибиті на скелях, підземні ходи,
сторожову башту, ратушу, кладовище ХVІІІ – ХІХ ст., та Успенську церкву,
музеї трипільської культури та етнографічний.

На території заповідника нараховується також близько 400 різноманітних скульптур та пам’ятників.

Входить до складу заповідника Буша і Гайдамацький яр – пам’ятка природи державного значення. Сама природа створила неповторний парк на цих Подільських схилах. Серед дерев і кущів різноманітних порід ховаються печери і гроти, скелі і урвища.