М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Біла Церква - дендропарк "Олександрія" - с. Пархомівка

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва о 8:00, повернення о 20:00.Біла Церква, розташована на мальовничих берегах річки Рось, була заснована у 1032 р. Ярославом Мудрим як фортеця для оборони південних рубежів Київської Русі. Первісна назва міста була Юріїв – від християнського імені Ярослава – Юрій.

У 1050 р. Ярослав збудував тут білу муровану церкву, а місто стало центром єпархії. Юріїв зазнавав численних нападів степовиків, а в ХІІІ ст. був повністю зруйновано монголо-татарами – залишилися лише руїни білокам’яної церкви, яка й дала місту його сучасну назву. Біла Церква вперше зустрічається 1311 р.

За Польщі було центром Білоцерківського староства. В 1570 р. воно стає власністю київського воєводи В.-К.Острозького, а в 1589 р. отримує Магдебурзьке право.

В 1774 р. сейм Речі Посполитої передав Білу Церкву в довічне володіння коронному гетьману Польщі графові Браницькому. В 1793 р. Браницькі починають будівництво резиденції та закладають ландшафтний парк, який і досі є окрасою міста.

В 1809-1814 рр. у Білій Церкві споруджено торгові ряди – одна з рідкісних в Україні будівель у стилі ампір, що була серед кращих споруд того часу.

Під час екскурсії ми також оглянемо класичний римо-католицький костел Іоана Хрестителя (1812 р.), розташований на місці зруйнованої церкви, що дала назву місту, православний Спасо-Преображенський собор (1833-1839 рр.), Миколаївську церкву (1706-1852 рр.) та пам’ятник засновнику міста, встановлений на Замковій горі.


Гордість і окраса міста – знаменитий дендропарк “Олександрія”, закладений в 1793 р. графом Ксаверієм Браницьким на честь його дружини Олександри Василівни (до заміжжя Енгельгардт) на землях, які він отримав за придушення повстання Коліївщина.

Парк доглянутий і прекрасний будь-якої пори року, має чудову колекцію рідкісних рослин. Автором генерального плану парку у більшості джерел визначається французький архітектор-паркобудівник Мюффо, але є дані, що у Браницьких працювали італійський архітектор Домінік Ботані і садівник із Львова Август Станге. Потім садівниками були Бартецький і Вітт, а з 1815 р. протягом 54 років – Август Енс, який зробив значний внесок у формування насаджень парку.

Браницькі володіли парком до 1918 р. Зараз парк в Білій Церкві є одним з найкрасивіших парків в Україні, парк-пам’ятник садово-паркового мистецтва ХІХ ст.
Також відвідаємо село Пархомівка. Головна пам'ятка села - Покровська церква. Величний храм в неоросійському стилі збудований в 1906 р. за проектом архітектора В.Покровського, який отримав за нього звання академіка. Церква прикрашена мозаїками за ескізами Миколи Реріха. Зберігся цілісний церковний комплекс - дзвіниця, огорожа, службові приміщення, будинок священника.