М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Батурин - Ніжин

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва o 7:30, повернення o 22:00.

Під час цієї поїздки ми відвідаємо Батурин – гетьманську столицю часів Мазепи, оглянемо замок, палац Розумовського, кам’яницю Кочубея, парк ХVІІІ ст. та музеї цього міста. На зворотньому шляху заїджаємо до красивого міста Ніжин, де збереглося багато храмів та будівель ХVІІІ-ХІХ ст.Сучасний Батурин – селище міського типу Бахмацького району Чернігівської області, розташований на березі річки Сейми. А колись це була столиця гетьманської України, велике і добре укріплене місто. Перша писемна згадка про Батурин датується 1625 р. В 1648 р. Батурин стає сотенним містом, а згодом і резиденцією чотирьох українських гетьманів: 1669-1672 рр. - Дем'яна Многогрішного,
1672-1687 рр. - Івана Самойловича,
1687-1708 рр. - Івана Мазепи,
1750-1764 рр. - Кирила Розумовського.
За правління Івана Мазепи Батурин досяг найбільшого розквіту. Місто мало понад 20 тис. населення, 40 церков та 2 монастирі. Батуринська фортеця займала площу майже 20 га, мала потужний оборонний вал і частокіл. Батуринський замок був тоді одним з найбільших в Україні. Місто мало потужні укріплення й ще один замок - гетьманський палац, який іноземні посли називали "маленьким Лувром", оскільки в ньому була велика колекція мистецьких творів та бібліотека. Від часів Мазепи в Батурині збереглась споруда суду, яку називають будинком Кочубея, по імені генерального судді Василя Леонтійовича Кочубея. Будинок знаходиться в старовинному парку, дуби якого були свідками романтичного і трагічного кохання Мазепи до юної Мотрі Кочубеївни. Відродитися, згадати свою колишню славу місто змогло лише в середині ХVІІІ ст. за часів останнього гетьмана Кирила Розумовського. Кирило Розумовський розпочинає поступове відновлення і розбудову знищеного Батурина, сприяє створенню мануфактур, складає навіть проект заснування в Батурині університету, який на жаль залишився нездійсненим. До нашого часу на березі річки Сейм зберігся палац Розумовського, побудований в 1799-1803 рр. за проектом видатного англійського архітектора Чарльза Камерона. Це справжня перлина архітектури - єдине творіння автора на території України. Крім палацу К.Розумовський побудував в Батурині 1803 р. церкву Воскресіння Христового, в склепі якої він і був похований. Після довгих років забуття ми маємо можливість відновити нашу історичну пам'ять. Проголошення незалежності нашої держави в 1991 р. дало можливість офіційно переглянути постать Мазепи та роль Батурина в історії України. Постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 1993 р. N9445, комплекс пам'яток Батурина було оголошено державним історико-культурологічним заповідником "Гетьманська столиця". До його складу увійшло 39 об'єктів - унікальних за значенням пам'яток історії, архітектури, археології, природи.По можливості заїджаємо до Крупицько-Батуринського монастиря св. Миколая.
Історія монастиря для нас майже втрачена. Відомо тільки, що він, найвірогідніше, виник ще у до монгольський час і знаходився десь у кілометрі на захід від теперішнього монастиря серед лісу та боліт. В 16-17 ст. монастирем опікувались козаки. З 1682 до 1692 р. настоятелем цього монастиря був Св. Димитрій Ростовський. В північно-західній частині скита і нині є курган, на якому в давні часи явився чудотворний образ св. Миколая. В пам'ять про це і було засновано монастир, названий Миколаївським. За легендою, на цьому ж місці під час татарської облоги жителям і монахам, що переховувались тут і страждали від голоду, посипалась крупа з неба. На честь цієї події монастир було названо Крупицьким. Збудований у 1680 р. соборний храм святого Миколи було розібрано за радянських часів, але збереглись Спасо-Преображенська церква (1803-1804) та дзвіниця (сер. 19 ст.).Під час нашої подорожі ми ненадовго зупиняємось в Ніжині, адже неможливо проминути це надзвичайно цікаве і багате на пам’ятки архітектури місто. Але часу маємо лише оглянути центральну частину і пройтись центральними вулицями міста. Найдавнішою архітектурною пам’яткою є Миколаївський собор 1658 р.. Як ні в одному місті Лівобережної України в Ніжині збереглося багато церков ХVІІІ ст. Це Благовіщенський собор 1716 р., Введенський собор 1788 р., храм Іоанна Богослова 1752 р., Покровська церква 1765 р., Спасо-Преображенська церква 1757 р. та ансамбль грецьких храмів – Михайлівський 1719 – 1729 рр., Всіхсвятська і Троїцька церкви 1733 р. А також знаменитий будинок ніжинського ліцею, побудований у ХVІІІ ст. на кошти графа Безбородька. В місті встановлено багато пам’ятників: М. Гоголю, О. Лазаревському та іншим… Більш детально Ви можете ознайомитись з містом та його музеями під час екскурсії Загадковий Ніжин.