М А Н Д Р У Є М О   У К Р А Ї Н О Ю  Р А З О М !     -    ГОЛОВНА * ЕКСКУРСІЇ * КАЛЕНДАР ПОДОРОЖЕЙ
Бальзаківськими місцями

(Ружин - Верхівня - Бердичів - Коростишів)

Одноденна автобусна екскурсія. Від’їзд з Києва о 7:00, повернення до 21:00.

Під час подорожі відвідаємо місця, пов'язані з перебуванням в Україні видатного французького письменника Оноре де Бальзака, дізнаємось історію його останнього кохання до Північної Зорі, як він називав Евеліну Ганську.

Знайомство їхнє було епістолярним – лист, отриманий від однієї із своїх численних шанувальниць за підписом “Іноземка”, зачарував Бальзака чудовою французькою, вишуканістю стиля та глибиною думки. За рік, в 1833 році, відбулася їхня перша зустріч у швейцарському Невшателі. Кореспондентка виявилася молодою та вродливою жінкою. Але пройде довгих 18 років, поки Бальзак зможе назвати Евеліну дружиною.
В 1847 р. Бальзак приїздить в Україну. Три роки він живе і працює у Верхівні, в палаці Ганських. А 14 березня 1850 р. Оноре де Бальзак та Евеліна Ганська обвінчалися. Нареченій було 49 років, закоханому генію 50. Але сімейне щастя було недовгим.
У квітні того ж року подружжя виїжджає у Францію. Тяжко хворий Бальзак з великими труднощами витримує переїзд до Парижа. В ніч з 17 на 18 серпня 1850 року він помирає.
Решту свого життя Евеліна Ганська присвятила видавництву та пропагуванню творчості Бальзака. Вона померла у Парижі 9 квітня 1882 р. і похована на цвинтарі Пер-Лашез поряд з Бальзаком.

У районному центрі Ружин ми оглянемо церкву Параскеви П'ятниці XVIII-ХІХ ст. та відновлений за останні роки костел Божого тіла (1816 р.)


У Верхівні досить гарно збереглась садиба Ганських: палац у стилі ампір 1800 р., два флігелі (1800 р. та 1789 р.). Збереглась також родова усипальниця Ганських (1810), у якій і тепер діє православна церква. Вражає великий парк з алеями та арочним мостом. У палаці у кімнатах, де жив Бальзак, діє Літературно-меморіальний музей Оноре де Бальзака, який ми також відвідаємо.


Ми відвідаємо місто Бердичів, де у костелі св. Варвари у 1850 р. повінчались відомий письменник та Евеліна Ганська.

Бердичів, розташований на березі річки Гнилоп’ять, вперше згадується під 1546 р., як власність магнатів Тишкевичів. Наприкінці ХVI ст. Януш Тишкевич - воєвода Київський, почав споруджувати тут замок, в 1627 р. заснував в ньому католицький монастир, який в 1630 р. передав ордену босих кармелітів. Замок-монастир (кляштор) Босих Кармелітів і донині є головною пам’яткою та окрасою міста. Детально ознайомитись з його історією ви можете під час екскурсії Замки східного Поділля.

Але Бердичів був не лише католицьким, а також знаним єврейським культурно-релігійним центром. В останню чверть XVIII ст. Бердичів стає центром хасидизму – містичної течії в іудаїзмі. Тут похований один із найвідоміших хасидів Леві-Іцхак Бердичівський.
В середині XIX ст. Бердичів посідав п'яте місце в Україні за чисельністю населення, поступаючись лише Києву, Харкову, Одесі та Миколаєву. Це був значний торговий центр.

Під час екскурсії ми прогуляємося вулицями цього цікавого міста, оглянемо Миколаївську церкву 1902 р. та костел св. Варвари


На завершення екскурсії відвідаємо Коростишів, що в середині ХІХ ст. належав Густаву Олізару, який був дружкою на весіллі Бальзака та Евеліни Ганської. Ми оглянемо костел Народження Превсятої Діви Марії (1607 р.)